Τρίτη, 26 Ιανουαρίου 2016

«Ερυθρόλευκο» το ντέρμπι και το πλεονέκτημα

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ με 80-66 για την 15η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ και απέκτησε το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία με τον «αιώνιο αντίπαλο» του. Οι Πειραιώτες πραγματοποίησαν εντυπωσιακή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο. Προηγήθηκαν έως και με διαφορά τριάντα πόντων, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε, μείωσε έως και στους εννιά πόντους αλλά εκεί ο Ντάνιελ Χάκετ έβαλε τη σφραγίδα του στη νίκη των «ερυθρόλευκων».

Ο Ολυμπιακός είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου βασιζόμενος στην πιεστική άμυνά του αλλά και στα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας του. Αντιθέτως, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να βρει ρυθμό, είχε 12/31 σουτ ενώ στο πρώτο δεκάλεπτο αντιμετώπισε πρόβλημα και στον τομέα των ριμπάουντ.

Ο αγώνας απέκτησε ρυθμό μετά τα πρώτα δύο λεπτά της αναμέτρησης, επί τούτου φρόντισε ο Βασίλης Σπανούλης ο οποίος έδωσε προβάδισμα επτά πόντων (11-4) λίγο μετά τα μισά της περιόδου. Το ίδιο ζεστός ήταν και ο Ντι Τζέι Στρόμπερι και η διαφορά έφτασε στα επίπεδα των δώδεκα πόντων (20-8), δύο λεπτά πριν το φινάλε της περιόδου. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε τρόπους εκτέλεσης με εξαίρεση τον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα, είχε τα μισά ριμπάουντ (14-7) έναντι του αντιπάλου αλλά και 4/16 σουτ. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 27-9 υπέρ των γηπεδούχων.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να σουτάρει με πολύ καλά ποσοστά έξω από τα 6,75. Για την ακρίβεια, αστόχησε στις τελευταίες τρεις προσπάθειές του κι έφτασε να έχει έως και 7/11 σουτ. Σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό που ευστόχησε από μακρινή απόσταση έπειτα από περίπου 19 λεπτά. Βασιζόμενος στον γρήγορο ρυθμό του αγώνα κι έχοντας πόντους στο transition, ο Ολυμπιακός ανέβασε ακόμη περισσότερο τη διαφορά στη δεύτερη περίοδο. Στα μισά του δεκαλέπτου το σκορ ήταν 39-13. Εφτασε μάλιστα έως τα επίπεδα των τριάντα πόντων (49-19, 17’) ο Βασίλης Σπανούλης έδωσε τη σκυτάλη στον Γιάννη Αθηναίου που επίσης ήταν αποτελεσματικός έξω από τα 6,75. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 53-29 έπειτα από εύστοχο σουτ τριών πόντων από τον Αντώνη Φώτση.

Το σερί του Παναθηναϊκού που ξεκίνησε από τα τέλη του πρώτου ημιχρόνου διευρύνθηκε και στις αρχές του δευτέρου. Οι «πράσινοι» με 0-11 σερί μείωσαν τη διαφορά (53-37), έπειτα από 90 δευτερόλεπτα στο τρίτο δεκάλεπτο και χάρη στα τρίποντα του Διαμαντίδη. Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού έχοντας τη συμπαράσταση του Αντώνη Φώτση ηγήθηκαν στο επιμέρους σκορ της ομάδας του που μείωσε σε 58-45 (24’). Μέσα από την άμυνά τους, οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του ρυθμού σε όλη τη διάρκεια του τρίτου δεκαλέπτου, αυτή συνδυάστηκε εξάλλου με τα πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας τους καθώς είχαν 9/13 προσπάθειες. Μάλιστα, η διαφορά μειώθηκε έως και στα επίπεδα των εννιά πόντων (61-52) στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου, μέχρι εκείνο το σημείο οι «πράσινοι» είχαν κάνει επιμέρους σκορ 8-23 στην περίοδο. Αυτή ολοκληρώθηκε με εύστοχο σουτ τριών πόντων του Γιάννη Παπαπέτρου και με σκορ 66-54.

Οι άμυνες είχαν κυρίαρχο ρόλο στην τελευταία περίοδο, οι δύο ομάδες επέλεξαν να δώσουν ομαδικά φάουλ παρά να δεχθούν πόντους. Ο Παναθηναϊκός έμεινε χωρίς καλάθι στα πρώτα τρία λεπτά (68-54), αλλά με 0-5 σερί στα επόμενα 90 δευτερόλεπτα μείωσε τη διαφορά στους εννιά πόντους (68-59). Δύο τρίποντα από τον Ντάνιελ Χάκετ άλλαξαν και πάλι τις ισορροπίες του αγώνα καθώς διαμόρφωσε το 74-59, 4:30 πριν το τέλος του αγώνα. Με την είσοδο του αγώνα στα τελευταία δύο λεπτά, τίποτε άλλαξε ως προς τις ισορροπίες του αγώνα καθώς και οι δύο ομάδες ήταν αναποτελεσματικές στα σουτ. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο (77-65), εξασφάλισαν τη νίκη αλλά και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας (είχαν ηττηθεί με 73-69 στο ματς του πρώτου γύρου).
Δεκάλεπτα: 27-9, 53-29, 66-54, 80-66.

Σάσα Τζόρτζεβιτς (προπονητής Παναθηναϊκού): «Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό. Ήταν πιο έτοιμοι από μας για να παίξουνε στον αγώνα. Δεν ξέρω γιατί. Το πρώτο ημίχρονο ήταν εκτός λογικής για ό,τι γνωρίζω εγώ ως ανταγωνιστής. Όλοι ονειρεύονται να παίξουν σε τέτοια παιχνίδια, αλλά όπως αρχίσαμε τον αγώνα ήμασταν εντελώς έξω από όσα ξέρω εγώ ως ανταγωνιστικό μπάσκετ. Ήμουν ξεκάθαρος με τους παίκτες μου. Περίμενα να μην επαναλάβουν ένα τέτοιο λάθος. Δεν συνέβη για πρώτη φορά εδώ, συνέβη το ίδιο και πριν λίγα βράδια, απέναντι στη Λοκομοτίβ Κουμπάν. Όταν εμφανιστήκαμε στο γήπεδο αρχίσαμε να παίζουμε μπάσκετ όπως ξέρουμε. Αυτό έχει να κάνει με το χαρακτήρα, τη δυναμική της ομάδας και τη γνώση του προπονητή».

«Πρέπει να βάλουμε μυαλό και να μην ξαναγίνει αυτό», τόνισε ο Τζόρτζεβιτς και σε ερώτηση τι έφταιξε στο πρώτο μέρος απάντησε: «Δεν έχω εξήγηση. Ό,τι έγινε στο πρώτο μέρος ξεπερνά την μπασκετική μου λογική. Στο μπάσκετ πρέπει να παίζεις όσο πιο δυνατά μπορείς, είδα όμως παίκτες να μην το κάνουν. Στο δεύτερο μέρος παίξαμε όπως ξέραμε και κάναμε ό,τι είχαμε προετοιμάσει. Έχουμε έμπειρους παίκτες, αλλά δεν είναι όλοι με την ίδια εμπειρία για το πώς πρέπει να παίζουν για να κερδίζουν».

Μετά από άλλη ερώτηση για την την επιλογή να παίξει με Γκιστ, Φώτση στο τρίτο δεκάλεπτο, επισήμανε: «Είναι μια επιλογή που έχουμε σαν ομάδα. Όταν χάνεις όλοι κοιτάζουν ποιον παίκτη δεν έχεις, αλλά εγώ πρέπει να δουλέψω με τους παίκτες που έχω».

Γιάννης Σφαιρόπουλος (προπονητής Ολυμπιακού): «Δεν χωρά αμφισβήτηση ότι ήταν μια ολοκληρωτική επικράτηση. Μπήκαμε πολύ δυνατά, αιφνιδιάσαμε τον αντίπαλό μας, μπήκαμε με μεγάλη ενέργεια, με μεγάλη αυτοπεποίθηση, δεχθήκαμε μόνο 9 πόντους στην πρώτη περίοδο και πήραμε νωρίς διαφορά 18 πόντων. Αν εξαιρέσεις τα τελευταία δύο λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, είχαμε τον έλεγχο και μια μεγάλη διαφορά ασφαλείας. Στο ημίχρονο είπαμε πως το μομέντουμ του αγώνα μπορεί να αλλάξει πολύ εύκολα.

Περιμέναμε την αντίδραση του Παναθηναϊκού. Αυτό που είδαμε στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν στο επίπεδο του Παναθηναϊκού και φάνηκε στο τρίτο δεκάλεπτο η αντίδρασή τους. Κρατήσαμε τη διαφορά στους 12 πόντους και παρότι η διαφορά έφτασε στους εννιά, ανεβάσαμε ξανά τη διαφορά και πήραμε μια άνετη νίκη, που δικαιούμασταν πλήρως.

Συγχαρητήρια στους παίκτες μας για την προσπάθεια που έκαναν. Δεν είναι εύκολο μετά από τις ήττες από Ζαλγκίρις και Μπάμπεργκ να παίζεις ένα ντέρμπι. Γι’ αυτό για την απόδοση και την πνευματική τους ετοιμότητα αξίζουν συγχαρητήρια. Ο δρόμος είναι μακρύς και πρέπει να παλεύουν όλα τα παιχνίδια. Η ομάδα να είναι ενωμένη και να παλεύει όλα τα παιχνίδια. Η ομάδα χρειάζεται όλους τους παίκτες και τους έχει εμπιστοσύνη. Αυτό πρέπει να το καταλάβουν όλοι».

Κάναμε μια σημαντική νίκη, αλλά ο δρόμος είναι ακόμη μακρύς. Πρέπει να μείνουμε σεμνοί και ταπεινοί, να συνεχίσουμε με το ίδιο σκεπτικό. Πρέπει να συνεχίσουμε να παλεύουμε και στην Ευρωλίγκα, άσχετα αν είχαμε δύο ανάποδα αποτελέσματα, γιατί και εκεί ο δρόμος είναι μακρύς. Να παλεύουμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά, ξεκινώντας από το ματς με τη Ρεάλ.

Ευχαριστώ τον κόσμο για τη συμπαράστασή του», επισήμανε ακόμη ο κόουτς των «ερυθρόλευκων». «Οι συνθήκες διεξαγωγής του αγώνα ήταν άψογες και είναι πολύ σημαντικό ο κόσμος να είναι έτσι, να ενισχύει με τη φωνή του την ομάδα για να μπορέσουμε να πανηγυρίσουμε τέτοιες νίκες».