Παρασκευή, 18 Δεκεμβρίου 2015

Νίκη και... «εμφύλιος» μετά από το Top-16

Νίκη και... «εμφύλιος» μετά από το Top-16 (vid)Με νίκη ολοκλήρωσε την πρώτη φάση της Ευρωλίγκας ο Παναθηναϊκός που επικράτησε μέσα στο Κάουνας με 75-72 της Ζαλγκίρις και έδωσε... παράταση σε πιθανό «εμφύλιο» με τον Ολυμπιακό.

Συγκεκριμένα πλέον ο Παναθηναϊκός θα πάει στον πέμπτο όμιλο όπου επικεφαλής είναι ήδη η Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς και... έστειλε τη Ζαλγκίρις στους «ερυθρόλευκους».

Ο Παναθηναϊκός νίκησε και στο δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι ωστόσο και πάλι στο τέλος το παιχνίδι ήταν ντέρμπι. Μάλιστα αν ο Σάσα Τζόρτζεβιτς ψάχνει κάτι ώστε να.... βάλει τις φωνές στους παίκτες του, τότε μπορεί να το κάνει για την τελευταία άμυνα.

Η Ζαλγκίρις κατάφερε να βγάλει ελεύθερος τρίποντο στη γωνία μετά από κάκιστη αμυντική αντίδραση, αλλά ο Μότουμ ήταν άστοχος με τη νίκη και την τρίτη θέση να μένει στον Παναθηναϊκό.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και παρά τις μικρές διαφορές, το παιχνίδι πήγε μέχρι το τέλος ουσιαστικά στο σουτ.

Με εύστοχα τρίποντα ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 72-69 στο 37' ενώ οι γηπεδούχοι με βολές των Χάνλαν και Βουγιούκα μείωσαν σε 72-71 περίπου ένα λεπτό πριν από το φινάλε. Ο Φελντέιν ευστόχησε σε δύο βολές στα 14'' κάνοντας το 71-74 ενώ στα 10'' ο Λεκαβίτσιους με 1/2 βολές μείωσε σε 72-74. Ακολούθησαν 1/2 βολές του Διαμαντίδη στα 5'' για το 72-75 με τη Ζαλγκίρις να έχει την τελευταία κατοχή. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν σουτ με τον Μότουμν που ωστόσο αστόχησε μένοντας το 72-75.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 36-34, 58-52, 72-75

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Κραπίκας): Βένε, Λεκαβίτσιους 9 (2), Πότσιους 8, Καλνιέτις 5 (1), Μότουμ 2, Γιανκούνας 13 (1τρ., 11ριμπ.), Βουγιούκας 9, Γιαβτόκας 2, Χάνλαν 19 (1), Ουλάνοβας 5.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 12 (1τρ., 10ριμπ.), Γιάνκοβιτς 3, Φώτσης 6 (2), Ραντούλιτσα 6, Παππάς 1, Φελντέιν 14 (2), Διαμαντίδης 6 (1), Γκιστ 5, Καλάθης 14 (2), Κούζμιτς 8.