Πέμπτη, 10 Δεκεμβρίου 2015

Πανηγυρικά την πρόκρισή ο Αρης

Πανηγυρικά την πρόκρισή ο ΑρηςΤην παρουσία του στην επόμενη φάση του EuroCup, εξασφάλισε από σήμερα κιόλας ο Άρης, καθώς στο πλαίσιο της 9ης (και προτελευταίας) αγωνιστικής της Α' φάσης των ομίλων, νίκησε και μέσα στο Βουκουρέστι την Στεάουα με 77-67 . Στο 6-3 πλέον ο «αυτοκράτορας», που είναι πρώτος στην ισοβαθμία με την Ούνικς.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη πραγματοποίησε μια αρκετά καλή εμφάνιση, τουλάχιστον στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης και έστω κι αν δε νίκησε με ευκολία, είχε συνεχώς εικόνα νικητή.

Με ένα λεπτό για το τέλος και το σκορ στο 67-71 υπέρ των κίτρινων, ο Οκάρο Ουάιτ πέτυχε μεγάλο τρίποντο, κάνοντας το 67-74 στα 41 δευτερόλεπτα. Τραυματίστηκε στο τελευταίο λεπτό ο Τσούπκοβιτς και αποχώρησε.

Κορυφαίοι για το ελληνικό συγκρότημα, οι Ουάιτ (16π.), Μακ Νιλ (21π.) και Χάγκινς (11π, 7ριμπ.), ενώ δεν αγωνίστηκε ο τραυματίας Σίμτσακ, με τον Ξανθόπουλο να παίζει μόλις 6 λεπτά λόγω ίωσης.

Οσον αφορά την εικόνα του ματς, ο Άρης είχε διαρκώς μια διαφορά κοντά ή και πάνω από τους 10 πόντους, ενώ όποτε οι γηπεδούχοι πλησίαζαν στο σκορ, οι παίκτες του Πρίφτη ήξεραν τι να κάνουν για να χτίζουν ένα εκ νέου πολύτιμο προβάδισμα.
Ο Άρης είχε 8/18 τρίπονα, ενώ η μεγαλύτερη διαφορά με την οποία ξέφυγε, ήταν το +12 (22-34) στο πρώτο ημίχρονο. Γενικότερα, όποτε χρειάστηκε οι Θεσσαλονικείς, είχαν καλές επιλογές, διατ΄ρησαν την ψυχραιμία όποτε οι Ρουμάνοι πλησίαζαν απειλητικά και έτσι έφτασαν δικαίως στη νίκη πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 8-18, 29-39, 51-54, 67-77

ΣΤΕΑΟΥΑ: Παούλ 8 (2), Έιμις 12, Νικοάρα 10, Λι 2, Ράσιτς 7 (1), Κούπερ 6, Ικόβλεφ 8 (2), Μαρίνοβιτς 14 (4).

ΑΡΗΣ: Ξανθόπουλος 2 (2ασ.), Πελεκάνος 3 (1), Τσούπκοβιτς 8 (3ρ.), Γουάιτ 16 (12ρ.), Γουότερς 8 (6ασ.), Ζάρας, Χάγκινς 11 (7ρ.), Κοέν 4, Μούρτος 4, Μακ Νιλ 21 (2).