Σάββατο, 19 Δεκεμβρίου 2015

Ανώδυνη ήττα, αλλά τώρα έρχονται τα... θηρία!

Ανώδυνη ήττα, αλλά τώρα έρχονται τα... θηρία! (vid)Ήττα που μπορεί να ήταν ανώδυνη, εντούτοις πρέπει να αποτελέσει πεδίο προβληματισμού ενόψει του «top 16» και του πανίσχυρου ομίλου στον οποίο θα συμμετάσχει, γνώρισε ο Ολυμπιακός από την Αναντολού Εφές στο Στάδιο «Ειρήνης και Φιλίας» με 68-81.

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 43% στα δίποντα (17/39), 33% στα τρίποντα (6/18) και μόλις 64% (16/25) στις βολές, ενώ μάζεψαν και 9 ριμπάουντ λιγότερα από τους παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς (33 αντί 42).

Έτσι ο Ολυμπιακός στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει τις Ρεάλ Μαδρίτης, Μπαρτσελόνα, ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Χίμκι, Λαμποράλ Κούτσα, Μπάμπεργκ και Ζαλγκίρις Κάουνας

Δίχως τους πρώτους σκόρερ του, Βασίλη Σπανούλη και Ματ Λοτζέσκι, αλλά και τον Δημήτρη Αγραβάνη, ο Ολυμπιακός για αρκετή ώρα αναζητούσε ρυθμό, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να κάνει συνεχείς αλλαγές.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τους Μάντζαρη, Στρόμπερι, Παπαπέτρου, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ, ενώ η Εφές με τους Γκρέιντζερ, Ντίμπλερ, Τάιους, Σάριτς και Κορκμάζ.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν μπήκαν δυνατά στο παρκέ δίνοντας τη δυνατότητα στους Τούρκους με δύο εύστοχα τρίποντα να προηγηθούν 8-2 και 10-5.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Τούρκους να προηγούνται 21-10, με τον Ολυμπιακό να αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση, μιας και είχε μόλις 25% στα δίποντα και 14% στα τρίποντα, αντί 53% και 33% των φιλοξενούμενων.

Τα αμυντικά προβλήματα των «ερυθρόλευκων» συνεχίστηκαν και στη δεύτερη περίοδο, κυρίως σε ό,τι είχε να κάνει με τα περιφερειακά μαρκαρίσματα, με τους Τούρκους να σουτάρουν κατά ριπάς έξω από τα 6,75 μ. και να ολοκληρώνουν το ημίχρονο με 40 πόντους ενεργητικό. Με λίγα λόγια μπορεί οι «ερυθρόλευκοι» να βελτιώθηκαν στην επίθεση με τους 19 πόντους που πέτυχαν, όμως στην άμυνα είχαν ζητήματα, ενώ απόλυτοι κυρίαρχοι ήταν οι παίκτες του Ίβκοβιτς και στα ριμπάουντ με 27 (11 επιθετικά) έναντι 16 αυτών του Σφαιρόπουλου.

Επιθετικά ο Ολυμπιακός ανέκαμψε στην Τρίτη περίοδο, πετυχαίνοντας 25 πόντους, όμως και πάλι στην άμυνα η δυσλειτουργία ήταν εμφανής, με συνέπεια οι Τούρκοι να σκοράρουν εύκολα και η διαφορά να μην πέφτει κάτω από τους 10 πόντους.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός έκανε μιαν απέλπιδα προσπάθεια να ανατρέψει την σε βάρος του κατάσταση και με ένα επιμέρους 6-0 μείωσε σε 65-73. Ωστόσο το καθαρό μυαλό έλειψε και πάλι, με συνέπεια η διαφορά να πάει και πάλι πάνω από τους 10 πόντους. Το τελικό 68-81 για τους Τούρκους μικρή σημασία είχε για τον Ολυμπιακό, ο οποίος αφενός δεν κινδύνευε να χάσει την πρωτιά στον όμιλό του, αφετέρου δεν μπορούσε να αποφύγει τα… θηρία στο «top 16».
Τα δεκάλεπτα: 10-21, ημ. 29-40, 54-64, τελ. 68-81

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Τζέιμς 2, Χάντερ 7, Παπαπέτρου 6 (1), Στρόμπερι 10, Τσαϊρέλης, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 10 (1), Μάντζαρης 7 (2), Χάκετ 19 (1), Αθηναίου 5 (1)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Ίβκοβιτς): Τάιους 9, Μπαλμπάι, Μπράουν 10, Οσμάν 9 (2), Μπατούκ 6 (2), Σάριτς 13 (1), Κορκμάζ 6 (2), Γκρέιντζερ 5 (1), Ερτέλ 13 (1), Ντίμπλερ 5 (1), Ντάνστον 5.