Πέμπτη, 17 Δεκεμβρίου 2015

«Διπλό» πρόκρισης για ΠΑΟΚ

«Διπλό» πρόκρισης για ΠΑΟΚΟ ΠΑΟΚ πήρε σπουδαία νίκη στη Λιθουανία επί της Λιέτουβος Ρίτας, κάνοντας την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο (81-88), κι εξασφάλισε την παρουσία του στο Last 32 του Eurocup.

Σε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι με αρκετές διακυμάνσεις στο σκορ ο «Δικέφαλος» κατάφερε κι έκαμψε την αντίσταση της Λιέτουβος Ρίτας στο Βίλνιους και προκρίθηκε πανηγυρικά στους «32» του Eurocup. Γρήγορο μπάσκετ είδαμε στο πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού. Αρχικά, καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει πολύ στο σκορ, αφού αμφότερες έκαναν βιαστικές επιθέσεις και απειλούσαν κυρίως έξω από τα 6,75. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου ήταν 23-25. Στη συνέχεια, πάντως, η Λιέτουβος ήταν πιο εύστοχη και κατάφερε να προσπεράσει δυο φορές με 6 πόντους (35-29, 37-31) και μία φορά με 7 (41-34). Η αντίδραση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση στους πόντους των Λιθουανών, αφού με πέντε καλάθια του Σοφοκλή Σχορτσανίτη έμεινε κοντά στο σκορ (50-45) μέχρι και το ημίχρονο.

Με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ αποφάσισε να πατήσει γκάζι και να σοβαρευτεί. Με καλάθια των Βασιλειάδη και Σχορτσανίτη, η διαφορά μειώθηκε αισθητά κι ο «δικέφαλος» πέρασε μπροστά (56-58). Βέβαια, στη συνέχεια η άμυνα εξαφανίστηκε (για μία ακόμη φορά) και η Λιέτουβος πέρασε πάλι μπροστά με τη μέγιστη διαφορά (68-60). Πάντως, 4 πόντοι του Χάτσερ έφεραν το σκορ στο 68-64, στη λήξη της τρίτης περιόδου. Τελευταία περίοδος και… όλα για όλα.

Ο Χάτσερ «ξύπνησε» και με συνεχόμενους πόντους έδωσε το προβάδισμα στον «δικέφαλο» (71-70). Στη συνέχεια οι Λιθουανοί ήταν αρκετά άστοχοι κάτι που εκμεταλλεύτηκε η ελληνική ομάδα και προσπέρασε με 7 πόντους (77-70), 05:47 πριν τη λήξη του ματς! Το κρεσέντο του ΠΑΟΚ συνεχίστηκε, με την ελληνική ομάδα να προσπερνά μέχρι και με 13 πόντους (88-75). Το τελευταίο λεπτό ήταν καθοριστικό. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου ήταν πιο συγκεντρωμένοι και τελικά πήραν το ματς με 88-81.

Ο ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ: Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης ήταν πραγματικός «οδοστρωτήρας». Ο Έλληνας σέντερ ήταν συγκλονιστικός, έκανε νταμπλ-νταμπλ (23π., 10ριμπ.) και δείχνει να βρίσκει ξανά παλιό καλό του εαυτό!

ΣΕ… ΑΛΛΟ ΓΗΠΕΔΟ: Αρνητικός ήταν ο Μιλένκο Τέπιτς, ο οποίος δεν μπόρεσε να μπει στη… ροή του παιχνιδιού (6 πόντους σε 23:46).

ΤΟ HIGHLIGHT: Τα πέντε συνεχόμενα καλάθια του «Big Sofo» στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τα οποία ο ΠΑΟΚ δεν άφησε τους Λιθουανούς να ξεφύγουν.

Η ΕΤΥΜΗΓΟΡΙΑ: Ο «δικέφαλος» δεν ξεκίνησε το παιχνίδι καλά. Έδειχνε αγχωμένος και «χαμένος» μέσα σε τέσσερις γραμμές. Ευτυχώς, η σπουδαία εμφάνιση των Σχορτσανίτη, Χάτσερ, Βασιλειάδη και τα καθοριστικά τρίποντα του Ντούβνιακ, έφεραν στα μέτρα του ΠΑΟΚ την αναμέτρηση και την πρόκριση στο «τσεπάκι» του.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-25, 50-45, 68-64, 88-81.

Λιέτουβος Ρίτας: Γιουσκεβίτσιους 15 (5ασ.), Λαπροβίτολα 3, Λαβρίνοβιτς 18, Γκαΐλιους 10, Όρελικ 12, Γιαναβίτσιους 5, Καβαλιάουσκας 10, Γιενράιτις 8

ΠΑΟΚ: Τέπιτς 6, Βασιλειάδης 17 (6ριμπ.), Κακαρούδης 2, Δέδας 3, Μαργαρίτης 3, Σχορτσανίτης 23 (10ριμπ.), Ντούβνιακ 9, Μάρκοβιτς 7, Χάτσερ 18 (6ασ.)