Πέμπτη, 10 Δεκεμβρίου 2015

Αλμα πρόκρισης με ψυχή ο ΠΑΟΚ - ΒΙΝΤΕΟ

Αλμα πρόκρισης με ψυχή ο ΠΑΟΚΟ ΠΑΟΚ δεν ήταν διατεθειμένος να... πετάξει στα σκουπίδια το τεράστιο "διπλό" της περασμένης εβδομάδας επί της Μπεσίκτας.

Με εντυπωσιακή εμφάνιση στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και κατάθεση ψυχής στα δύσκολα σημεία σήμερα νίκησε σε ένα... τρελό παιχνίδι την πανίσχυρη Αφτοντορ Σάρατοφ, που πάλευε για την πρωτιά του ομίλου με 104-99 και έμεινε ζωντανός στη διεκδίκηση της πρόκρισης που θα κριθεί την τελευταία αγωνιστική. Μεγαλειώδη εμφάνιση για την ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου έκαναν ο Κώστας Βασιλειάδης και ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης.

Ο ΠΑΟΚ έκανε ένα απίστευτο 12λεπτο στο παιχνίδι, μακράν το καλύτερό του διάστημα στη φετινή σεζόν με τον Κώστα Βασιλειάδη να αφήνει... άφωνους φίλους και εχθρούς. Στο 5' είχε ήδη σκοράρει 15 πόντους με 4/4 τρίποντα, 1/2 δίποντα και 1/1 βολή, φέρνοντας μαζί με 7 πόντους του Σχορτσανίτη τον ΠΑΟΚ μπροστά με 23-12 και στο δεκάλεπτο το σκορ είχε εκτοξευτεί στο 35-21 με τον Βασιλειάδη να έχει κάνει 5/5 τα τρίποντά του και 18 τους πόντους του και με τον Μάρκοβιτς να έχει δώσει πνοή στο τέλος, όταν μετά το 27-21 που μείωσε η Σάρατοφ, σκόραρε έξι συνεχόμενους πόντους.

Στο 12' η διαφορά έφτασε τους 20 πόντους, 44-24 και ο Βασιλειάδης τους 21 με 6/6 τρίποντα και κάπου εκεί... εμφανίστηκαν στο γήπεδο οι Ρώσοι. Με τον Λουκάσοφ να συντονίζει την άμυνά τους αλλά και την οργάνωση του παιχνιδιού και με τον Μπρουκς να βρίσκει τον δρόμο προς το καλάθι, στα επόμενα οκτώ λεπτά μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου έκαναν σερί 5-20 και μείωσαν στο 49-44 του ημιχρόνου, δημιουργώντας εκ νέου συνθήκες αγώνα.

Οι... ροκ ρυθμοί του αγώνα διατηρήθηκαν και στην τρίτη περίοδο και ουδείς μπορούσε να προβλέψει την εξέλιξή του. Ο εκατέρωθεν καταιγισμός τριπόντων συνεχίστηκε κι ενώ στην αρχή ο ΠΑΟΚ με τον Χάτσερ αυτή τη φορά ήταν ο εύστοχος και ξέφυγε με 60-49 στο 23', η συνέχεια ανήκε στη Σάρατοφ.

Στολ και Σάπελ σκόραραν από μακριά, ο Ζαμπέλιν από κοντά, η άμυνα έκλεισε τους διαδρόμους και οι Ρώσοι στο 29' προηγήθηκαν για πρώτη φορά μετά το 0-3, με 72-71 έχοντας γίνει ευθέως απειλητικοί. Το δεκάλεπτο έληξε με 76-74 για τον ΠΑΟΚ και τα πάντα ήταν ανοιχτά με τον ΠΑΟΚ όμως, να έχει χάσει τον Μάρκοβιτς από το 25' αφού ένιωσε τράβηγμα στη μέση και αποχώρησε υποβασταζόμενος.

Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 79-74 στην έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου, αλλά ένα σερί 9-0 των Ρώσων τους έφερε μπροστά με 83-79 στο 33' και ένα λεπτό αργότερα με 86-80 με τον Στολ να έχει... ντυθεί Βασιλειάδης και να φτάνει τους 17 πόντους με 5 τρίποντα.
Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε σωστά σε ακόμα μία δύσκολη στιγμή στο παιχνίδι και με "πυλώνα" τον Σχορτσανίτη βρέθηκε στο 37' να προηγείται με 92-88, έχοντας κάνει το δικό του σερί 12-2. Με τον χρόνο να μετράει αντίστροφα πλέον και με μία ακόμα ανατρπή στο ενεργητικό του, ο ΠΑΟΚ δε γινόταν να χάσει αυτό το ματς και πράγματι στο τέλος πανηγύρισε, έχοντας βρει έναν ακόμα "ήρωα" στο κρίσιμο φινάλε στο πρόσωπο του Απόλλωνα Τσόχλα.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 16(2), Λιάπης, Βασιλειάδης 27(6), Τσόχλας 9(2), Δέδας 4(1), Μαργαρίτης, Κότας, Σχορτσανίτης 27, Ντούβνιακ 2, Μάρκοβιτς 8, Χάτσερ 11(3)

ΣΑΡΑΤΟΦ (Βασίλιεφ): Στολ 21(5), Λουκασόφ 6(2), Μπεκίεφ, Κλιμένκο 6, Σαπέλ 12(3), Κολέσνικοφ 6(1), Μπρουκς 14(1), Ζαμπέλιν 13(1), Πέτερσον 19(3), Μακίεφ