Τρίτη, 22 Δεκεμβρίου 2015

Αυτή την φορά... δεν «κάηκε» ο Ολυμπιακός στο «Ζηρίνειο»

Αυτή την φορά... δεν «κάηκε» ο Ολυμπιακός στο «Ζηρίνειο»!Σε ένα ματς που του θύμισε έντονα τα «φαντάσματα» της προηγούμενης σεζόν, όταν και η μοναδική του ήττα στην κανονική περίοδο είχε σημειωθεί στο «Ζηρίνειο», ο Ολυμπιακός κατάφερε μάλλον να «δραπετεύσει» από την Κηφισιά έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς, επικρατώντας με 75-73 της ομώνυμης ομάδας.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, φάνηκε να βάζουν τα πράγματα σε μία σειρά μετά από 30 λεπτά αγώνα, καθώς είχαν καταφέρει να προηγηθούν με διαφορά 12 πόντων στα μέσα της τελευταίας περιόδου, αλλά η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου συνέχισε να αντιστέκεται σθεναρά, χωρίς να καταφέρει όμως την ανατροπή στις λεπτομέρειες. Οι οκτώ παραπάνω κατοχές των «ερυθρολεύκων» (4 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ - 4 λιγότερα λάθη), θα έκριναν εν πολλοίς τον τελικό νικητή.

Σε ένα ματς, όπου η επιθετική «πολυφωνία» των νικητών έπαιξε επίσης καθοριστικό ρόλο, ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν πρώτος σκόρερ με 13 πόντους, εκ των οποίων 12 στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ Χάκετ και Στρόμπερι πρόσθεσαν από 11. 10 πόντους είχε ο «παράγων Χ» τους, Μιχάλης Τσαϊρέλης. Τρομερός ήταν ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης για την Κηφισιά, με 18 πόντους και 6/10 δίποντα, αν και εκείνος που ανέλαβε τις τύχες της στο φινάλε ήταν ο Ρομπ Λόουρι που μετά από 15 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, απέτυχε στο σουτ της νίκης να ευστοχήσει. Εξαιρετικός και ο Ντάστιν Χογκ με double double 12 πόντων και 11 ριμπάουντ, με τον Ελ Αμίν να πετυχαίνει 10 πόντους.
Το φιλμ
Η εξαιρετική άμυνα της Κηφισιάς στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, της έδωσε τη δυνατότητα να πάρει ένα «ισχνό» προβάδισμα, με τον Γλυνιαδάκη να αναδεικνύεται εξαρχής σε «σημείο αναφοράς» του επιθετικού της παιχνιδιού (8-4 στο 5'). Το παιχνίδι περιείχε αρκετή νευρικότητα, κάτι που μαρτυρά το γεγονός ότι μετά την ισοφάριση σε 8-8 από τέσσερις αναπάντητους πόντους του Στρόμπερι, οι δύο ομάδες έμειναν σκορ για δύο λεπτά. Ευνοημένοι βρέθηκαν οι γηπεδούχοι που με σερί 5-0 των Λόουρι και Χογκ πήραν ξανά τα ηνία (13-8 στο 8'). Ο Ολυμπιακός θα σκόραρε επιτέλους στο ένα λεπτό πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου με σπρώξιμο στην μπάλα από τον Χάντερ μετά από άστοχο σουτ του Πρίντεζη, με τους Τσαϊρέλη, Παπαπέτρου να τον συνεπικουρούν και να μειώνουν στο -2 στο τέλος του δεκαλέπτου (16-14).

Οι «ερυθρόλευκοι», χάρη σε αυτό το θετικό τελείωμα κατάφεραν να βρουν ρυθμό στις αρχές της δεύτερης περιόδου, βρίσκοντας λύσεις στο ανοικτό γήπεδο, για να περάσουν για πρώτη φορά σε θέση «οδηγού» χάρη σε λέι-απ του Στρόμπερι (20-22 στο 13'). Η Κηφισιά φαινόταν τότε «εγκλωβισμένη» επιθετικά, αλλά χάρη στην επιβλητική παρουσία του Γλυνιαδάκη στη ρακέτα, με τους συμπαίκτες του να «στοχεύουν» διαρκώς τον Έλληνα σέντερ, κατάφερε να την κρατήσει στον «αφρό» (30-29 στο 17'). Η μικρή διαφορά τεσσάρων πόντων που πήρε με ζευγάρι βολών από τον Χρυσικόπουλο, θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη, αν ο ίδιος και ο Κασελάκης ευστοχούσαν όταν πήγαν μετά στη γραμμή (34-30). Ο Παπαπέτρου «τιμώρησε» αυτή την αστοχία, αναλαμβάνοντας να «κουβαλήσει» εκτελεστικά τον Ολυμπιακό και διαμορφώνοντας το 34-34 του ημιχρόνου. Είχε, μάλιστα, την ευκαιρία να ξαναδώσει προβάδισμα στην ομάδα του, αλλά το τρίποντο που πήρε υπό την πίεση των εννέα δεκάτων ήταν άστοχο. Το σημείο αυτό «πονούσε» και τις δύο πλευρές που είχαν 1/6 και 1/13 αντίστοιχα.

Για ενάμιση λεπτό στην τρίτη περίοδο, οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν. Τότε, ο Ολυμπιακός με σουτ του Παπαπέτρου πήρε για πρώτη φορά διαφορά τριών πόντων και έδειχνε να «ξεκολλάει» από την όχι καλύτερη δυνατή κατανομή επιθέσεων του πρώτου μέρους (36-39 στο 22'). Η άμυνα της Κηφισιάς είχε τις απαντήσεις και πρωταγωνιστής αυτή την φορά επιθετικά ήταν ο Χογκ, με τον Λόουρι να δίνει πάλι προβάδισμα από τη γραμμή των βολών (42-41 στο 25'). Εκείνη τη στιγμή, Πρίντεζης και Μάντζαρης «αφυπνίστηκαν» επιθετικά και οδήγησαν τους φιλοξενούμενους στο +6, τρία λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου (44-50). Με τον Γλυνιαδάκη να έχει «σιγήσει», Κασελάκης και Ελ Αμίν ήρθαν να στηρίξουν εκτελεστικά τον Χογκ, για να μειώσουν την απόσταση στους τρεις πόντους, 36 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του δεκαλέπτου (50-53). Η νέα απάντηση του Μάντζαρη ήταν άμεση και η διαφορά σταθεροποιήθηκε στην τιμή των έξι πόντων (50-56).

Η «κλοιός» της άμυνας του Ολυμπιακού «έσφιγγε» ακόμη περισσότερο τους παίκτες του Παπαθεοδώρου, κάτι που είχε άμεσες συνέπειες στις αρχές της τέταρτης περιόδου. Ο Τζέιμς ήταν εκείνος που ανέλαβε τον τομέα του σκοραρίσματος στα πρώτα τρία λεπτά και έφερε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο, την ώρα που οι 17/27 βολές αποδεικνύονταν «αχίλλειος πτέρνα» της Κηφισιάς (52-64). Ένα γρήγορο 4-0 των Χογκ-Γλυνιαδάκη έδειχνε ότι οι γηπεδούχοι δεν ήταν διατεθειμένοι να παρατήσουν τα «όπλα», κάτι που «ενεργοποίησε» τους Γκίκα-Ελ Αμίν, οι οποίοι με δύο διαδοχικά τρίποντα «ξεκόλλησαν» την ομάδα τους από το αχαρακτήριστο 1/8 προηγουμένως και την έβαλαν και πάλι... για τα καλά στη διεκδίκηση του ματς (64-68 στο 36'). Το τάιμ-άουτ δε θα έφερνε αποτέλεσμα για τον Σφαιρόπουλο και ο Γκίκας που είχε βρει ρυθμό μείωσε στον πόντο, ενώ ο Λόουρι ισοφάρισε με 2:16 για την εκπνοή (69-69).

Η βολή του Χάντερ θα χώριζε τις δύο πλευρές μέχρι το καλάθι του Πρίντεζη που θα έδινε «αέρα» τριών πόντων στον Ολυμπιακό, αλλά ο Λόουρι είχε τη δική του λύση, στα 67 δεύτερα πριν τη λήξη. Ο ίδιος παίκτης, μετά την εκπληκτική άμυνα της ομάδας του, θα της έδινε για πρώτη φορά μετά από πολλή ώρα το προβάδισμα και τον πρώτο λόγο, με το 73-72 να «γράφεται» στα 38 δευτερόλεπτα και με θεωρητικά δύο ακόμη κατοχές. Ο Ολυμπιακός, όμως, βρήκε άλλη μία με την άμεση εκτέλεση του Χάκετ και το 73-74, μισό λεπτά πριν τη λήξη. Σε μία φάση με ουκ ολίγα φάουλ που δε σφυρίχθηκαν αμέσως μετά, με πρώτο εξ αυτών ένα στον Γλυνιαδάκη την ώρα που σουτάρει από κοντά, η μπάλα έγινε διεκδικούμενη και το «βελάκι» έδειξε Ολυμπιακό στη 8", κάτι που ανάγκασε την Κηφισιά σε φάουλ στον Χάκετ. Ο Αμερικανός ευστόχησε στην πρώτη βολή και μετά το ριμπάουντ στην άστοχη δεύτερη, ο Λόουρι πήρε πάλι την ευθύνη, αλλά με ένα «σκοτωμένη» σουτ από τα εννέα περίπου μέτρα δεν κατάφερε να δώσει την νίκη στο σύλλογο των Βορείων Προαστίων.

Δεκάλεπτα: 16-14, 34-34, 50-56, 73-75

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Λόουρι 15, Στίγκερς 2, Κασελάκης 3, Χογκ 12, Γλυνιαδάκης 18, Ελ Αμίν 10 (2), Γκίκας 6 (2), Σταμάτης, Χρυσικόπουλος 4, Σμιθ 3

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 8, Στρόμπερι 11, Μιλουτίνοφ 3, Πρίντεζης 13 (1), Μάντζαρης 7 (1), Τζέιμς 6, Χάντερ 6, Τσαϊρέλης 10, Χάκετ 11 (1), Αθηναίου