Πέμπτη, 17 Δεκεμβρίου 2015

Με νίκη... στο σπίτι η ΑΕΚ

Με νίκη... στο σπίτι η ΑΕΚΗ παταγώδης ευρωπαϊκή αποτυχία της ΑΕΚ έμελε να ολοκληρωθεί με... νίκη, την πρώτη της μετά από πέντε συνεχόμενες ήττες σε Ελλάδα και Ευρώπη, αλλά χωρίς κανένα αντίκρυσμα.

Το 75-71 επί της Νεπτούνας ήρθε ενώ ο αποκλεισμός είχε ήδη συντελεστεί λόγω της νίκης της Νίζνι επί της Γαλατά και φυσικά ο αποκλεισμός της ΑΕΚ μπορεί τυπικά να ήρθε σήμερα, αλλά αυτό ήταν το αποκορύφωμα των λανθασμένων χειρισμών που έγιναν στη διάρκεια του ομίλου και άφησαν την ομάδα "γυμνή" αγωνιστικά με συνέπεια να χάνει μια πρόκριση που σε κάποιο σημείο φαινόταν τυπική διαδικασία.

Η ΑΕΚ μπαίνοντας στο ματς είχε... ένα στα δύο καλά νέα από το εξωτερικό. Μπορεί η Χάποελ να είχε ήδη πάρει κεφάλι επί την Κράσνι, κάτι αναμενόμενο, αλλά η Γαλατά ήταν μπροστά επί της Νίζνι με 29-25.

Οι "κιτρινόμαυροι" βέβαια έπρεπε πρώτα απ' όλα να κάνουν τη δική τους δουλειά και για μία ακόμα φορά δεν ήταν συνεπείς από το ξεκίνημα. Ο Σάκοτα... θυμήθηκε τον Σκραμπ στην πεντάδα και, όχι ότι έφταιγε ο άπραγος Καναδός γι' αυτό, οι Ρώσοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα και στο 5' προηγήθηκαν με 12-4.

Ο συνήθης ύποπτος Μαυροκεφαλίδης ανέλαβε δράση, έφερε την ΑΕΚ στο 7'30'' μπροστά με 15-12 με το σερί 10-0 να έχει 7 δικούς του πόντους, αλλά κυρίως να προέρχεται από την ομαδική αμυντική αφύπνιση, με πίεση και κλεψίματα.
Με πέντε συνεχόμενους πόντους του Παπαντωνίου η ΑΕΚ βρέθηκε στο 22-17 στο 19'30' και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 22-19.
Οι Ρώσοι παρότι εξασφαλισμένοι για την πρόκριση δεν αδιαφόρησαν λεπτό για το ματς. Με τους Γιούιν και Ζαβάτσκας πρωταγωνιστές στο δεύτερο δεκάλεπτο, αποσυντόνισαν την αμυντική ισορροπίας της ΑΕΚ, επέβαλαν έναν ρυθμό που βόλευε καλύτερα τη δική τους ομάδα και σταδικά της έδωσαν ένα μικρό προβάδισμα το οποίο διατηρήθηκε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου που βρήκε τη Νεπτούνας μπροστά με 34-33 και την αγωνία στο κατακόρυφο. Την ίδια ώρα, η Χάποελ ήταν στο 70-60 με σταθερό προβάδισμα και η Νίζνι είχε κάνει μια αντεπίθεση κι ενώ είχε βρεθεί πίσω με 11 πόντους, είχε μειώσει σε 52-56.

Τα πρώτα 4'30'' του δεύτερου ημιχρόνου αποδείχτηκαν η... ταφόπλακα των όποιων ευρωπαϊκών φιλοδοξιών της ΑΕΚ. Οχι μόνο η Νεπτούνας πάντα με τον Γιούιν ασταμάτητο έλεγχε απόλυτα το ματς και άρχιζε να χτίζει μια διαφορά απέναντι σε μια νωχελική και χωρίς αρχή και τέλος ΑΕΚ, όμως, την ίδια ώρα η Νίζνι έκανε την μεγάλη αντεπίθεση και ανατροπή, φτάνοντας στη νίκη επί της Γαλατασαράι. Το 81-75 των Ρώσων σήμανε τον οριστικό αποκλεισμό της ΑΕΚ και ένα λεπτό αργότερα, όταν ο κόσμος το είχε μάθει, η Νεπτούνας ξέφυγε με 53-40 και ο Σάκοτα κάλεσε τάιμα άουτ, το ΟΑΚΑ... αντήχησε από τα γιουχαϊσματα των απογοητευμένων οπαδών που είχαν φυσικά πολύ μεγαλύτερες φιλοδοξίες.

Η ΑΕΚ έβγαλε εγωισμό στο πεντάλεπτο που απέμενε για τη λήξη της περιόδου, ο Μαυροξεφαλίδης άρχισε να παίζει... μόνος του και κάπως έτσι η ΑΕΚ μείωσε στο 53-60 του δεκαλέπτου.
Η τελευταία περίοδος εκτυλίχθηκε σε ένα πολύ περίεργο κλίμα. Αφ' ενός οι Λιθουανοί που επίσης είχαν μάθει τα νέα, απέκτησαν τεράστιο κίνητρο αφού με μια νίκη έβγαιναν πρώτοι στον όμιλο, αφ' ετέρου η ΑΕΚ άκουγε τον κόσμο της να "μουρμουρίζει", είχε καταβληθεί από τον απογοήτευση, αλλά έψαχνε τον τρόπο να... απεγκωλβιστεί από αυτά για να πάρει έστω μια νίκη για το γόητρο και τον αθλητικό της εγωισμό.

Στο 33'30'' η Νεπτούνας ξέφυγε με 66-57, με τον Γιούιν να κάνει ό,τι θέλει την άμυνα της ΑΕΚ, αλλά στο 36' η ΑΕΚ με τον Κάρτερ να έχει... ντυθεί πρωταγωνιστής έφερε το ματς στον πόντο, 65-66 και "ζέστανε" λίγο την ατμόσφαιρα, ενω ακολούθησε.. ξεσηκωμός όταν ένα λεπτό αργότερο με τρίποντο του Μαυροκεφαλίδη και καλάθι του Κάρτερ, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 70-67.
Ο Ζαβάτσκας με τρίποντο μείωσε σε 71-70 στα 42'' πριν τη λήξη, ο Μαζέικα έκανε βήμα στα 24'' κι ενώ είχε προηγηθεί κλέψιμο των Λιθουανών, ο Καλαμπόκης ευστόχησε σε δύο βολές κάνοντας το 73-70. Το "γαϊτανάκι" των βολών συνεχίστηκε, με 1/2 του Γιούιν να κάνει το 73-71, ο Μαυροεκφαλίδης πήρε σειρά και με 2/2 έκανε το 75-71 στα 18'', ο Γιούιν έχασε το λέι απ στα 12'' και ουσιαστικά όλα τελείωσαν. Για τον αγώνα, γιατί για την ευρωπαϊκή πορεία της ΑΕΚ είχαν τελειώσει νωρίτερα...

ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου 5(1), Σάκοτα 5, Χέρστον 9, Μιλόσεβιτς 7(1), Σκραμπ, Μαυροκεφαλίδης 27(2), Κάρτερ 10, Σαρικόπουλος 2, Κατσίβελης 1, Καλαμπόκης 7(1), Μαυροειδής 2

ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ (Αντομάιτις): Γιούιν 22(2), Σίκσνιους 4, Μαζέικα 11, Γκιρτζιούνας 5, Μπάντερ 5(1), Σαρακάουσκας 1, Ζαβάτσκας 11(3), Γκραντ 9, Μπιρούτα, Μπουτκεβίτσιους 3(1)