Πέμπτη, 10 Δεκεμβρίου 2015

ΑΕΚ: Το πάλεψε, αλλά…

Το πάλεψε, αλλά…Η ΑΕΚ πάλεψε «σκληρά» κόντρα στην Χάποελ Ιερουσαλήμ, στο Ισραήλ, έφτασε μέχρι το καλάθι (78-76), όμως ένα κλέψιμο του Σμιθ στον Γιάννη Καλαμπόκη την…καταδίκασε σε ήττα (82-78), η οποία δυσκολεύει την υπόθεση πρόκριση.

ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΟ: Το ξεκίνημα της Ένωσης ήταν ενθαρρυντικό, στην επίθεση, καθώς Κατσίβελης και Μαυροειδής έβρισκαν ρυθμό. Στην άμυνα, όμως το πρόβλημα ήταν ένα και άλυτο, Λιόρ Ελιγιάχου. Ο Ισραηλινός με δικούς του πόντους έβαλε την ομάδα του σε θέση ισχύος (16-11, 5′). Ο Γιοτάμ Χαλπερίν έκανε αισθητή την παρουσία του και η διαφορά αυξήθηκε μέσα σε λίγα λεπτά (29-18, 9′). Το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Γκάφνεϊ να βάζει την… υπογραφή του για το 31-20.

Ο Μαλίκ Χέρστον φώναξε «παρών» και με την άμυνα σε πολύ καλά επίπεδα η Ένωση έδειξε… σφυγμό (35-30, 13′). Ελιγιάχου και Χαλπερίν «τιμωρούσαν» την άμυνα τω παικτών του Σάκοτα, με την διαφορά να ανεβαίνει ξανά (41-32, 17′). Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και πάλι λύσεις, όμως και χάρη σε Καλαμπόκη και Μαυροειδή μείωσαν στο φινάλε του πρώτου μέρους σε 43-37.

Η κατάσταση έμεινε ίδια και στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Ένωση έδειξε σημάδια… ζωής, όσο αφορά την περιφέρειά της, όμως Ρόουλαντ και Τζάνινγκ είχαν βρει για τα καλά ρυθμό, διατηρώντας τη διαφορά σε απόσταση ασφαλείας. Οι φιλοξενούμενοι είδαν τον Μαυροκεφαλίδη να βρίσκει σκορ, μειώνοντας στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου σε 61-55.

Το τρίποντο του Λουκά Μαυροκεφαλίδη κράτησε κοντά στο σκορ την Ένωση (67-60, 33′). Οι παίκτες του Σάκοτα βρήκαν τα αποθέματα στη συνέχεια και κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά. «Δράστες» της προσπάθειας οι Καλαμπόκης και Κατσίβελης (76-74, 38′). Ντάνκαν και Ελιγιάχου συνέχισαν να «πληγώνουν» την άμυνα της Ένωσης και έδωσαν τη νίκη στην ομάδα τους, με 82-78, βάζοντάς τη σε τροχιά… πρόκρισης.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ: Ο Λιόρ Ελιγιάχου ήταν ο παίκτης που άλλαξε τις ισορροπίες για την ομάδα της Χάποελ, όντας ο ηγέτης της σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

ΣΕ… ΑΛΛΟ ΓΗΠΕΔΟ: Από όσους είχαν την δυνατότητα να αγωνιστούν, για την ΑΕΚ, κανείς δεν υστέρησε, όμως το λάθος του Καλαμπόκη ήταν αυτό που έκρινε το παιχνίδι.

ΤΟ HIGHLIGHT: Το κλέψιμο του Ντόντα Σμιθ πάνω στον Γιάννη Καλαμπόκη, που έκανε το σκορ 82-78.

Η ΕΤΥΜΗΓΟΡΙΑ: Σε παιχνίδι…. ειδικών συνθηκών η ΑΕΚ πάλεψε μέχρι τέλους, πήγε το παιχνίδι στο καλάθι, διεκδίκησε όσες πιθανότητες της αναλογούσαν, όμως δεν τα κατάφερε. Κάτι η αστοχία στα τρίποντα, κάτι τα λάθη έκαναν την προσπάθεια πρόκρισης πολύ δύσκολη πλέον, η οποία πια δεν εξαρτάται από εκείνη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-20, 43-37, 61-55, 82-78.

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Φράνκο): Ντάνκα 4, Γκάφνεϊ, Ρόουλαντ 17, Ελιγιάχου 22, Χαλπερίν 9, Τιμόρ, Σμιθ 14(9 ριμπ.), Τζάνινγκ 16, Φίσερ.

ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου 3, Άτιτς, Χέρστον 10, Μιλόσεβιτς 8, Σκραμπ, Μαυροκεφαλίδης 16, Σαρικόπουλος 2, Κατσίβελης 9, Καλαμπόκης 15, Μαυροειδής 15.