Σάββατο, 14 Φεβρουαρίου 2015

«Καυτός» Πρίντεζης… έσπασε τον πάγο του Νόβγκοροντ

«Καυτός» Πρίντεζης… έσπασε τον πάγο του ΝόβγκοροντΟ Ολυμπιακός έδειχνε να έχει… παγώσει στην άμυνά του απέναντι στη Νίζνι, η οποία είχε το προβάδισμα και τον έλεγχο μέχρι το 36ο λεπτό, αλλά στα τελευταία λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν ψυχραιμία και τον χαρακτήρα τους και πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη με 82-91 . Σπουδαία εμφάνιση από τον Γιώργο Πρίντεζη αλλά και τον Βασίλη Σπανούλη στην τελευταία περίοδο.

Νίζνι και Ολυμπιακός συμβάδιζαν στο ξεκίνημα της μεταξύ τους αναμέτρησης με το σκορ να είναι 6-8 στο τρίτο λεπτό. Οι γηπεδούχοι, όμως με δύο τρίποντα από τους Τόμπκινς και Ρότσεστι ανέβασαν την διαφορά τους στους τέσσερις πόντους και το 12-8 στο τέταρτο λεπτό. Ο Ολυμπιακός παρέμεινε κοντά στο σκορ και στην συγκεκριμένη χρονική περίοδο, αυτό οφείλονταν στον Μπρεντ Πέτγουεϊ που με δύο σερί τρίποντα, ισοφάρισε σε 14-14 στα μισά της περιόδου. Ο ρυθμός στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν γρήγορος και καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ. Παρά την καλή του απόδοση στην επίθεση, η άμυνα του Ολυμπιακού δεν είχε την συνηθισμένη της εικόνα, με αποτέλεσμα το ταμπλό στο τέλος του δεκαλέπτου να είναι 24-24.
Το σκηνικό δεν άλλαξε στην δεύτερη περίοδο αναφορικά με τις εναλλαγές στο προβάδισμα. Ο ρυθμός όμως του ματς έπεσε.

Ο Παρακχούσκι, μαζί με τον Τόμπκινς είχε κάνει «ζημιά» στον Ολυμπιακό και ήταν εκείνος που έβαλε μπροστά τη Νίζνι με 32-30 στο 14ο λεπτό. Οι δύο «μονομάχοι» εξακολούθησαν να βρίσκονται κοντά στο σκορ, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 42-41 υπέρ τους. Η Νίζνι είχε το μικρό προβάδισμα και αυτό εν πολλοίς οφείλεται και στην άμυνα του Ολυμπιακού, αλλά και στο γεγονός ότι η ρωσική ομάδα είχε περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ από τους «ερυθρόλευκους», γεγονός που έδινε την ευκαιρία στους παίκτες της να ανανεώσουν τις επιθέσεις τους.

Το πρώτο του καλάθι στο ματς έβαλε στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης και έβαλε μπροστά τους «ερυθρόλευκους» με 42-43 στο 21ο λεπτό. Όμως, η Νίνζι με τον Παρακχούσκι να εξακολουθεί να δημιουργεί «ρήγματα» στην άμυνα του Ολυμπιακού έτρεξε ένα σερί 9-0 και πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με οκτώ πόντους και το 51-43 στο 23ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός, αντέδρασε γρήγορα και μείωσε την ψαλίδα, αλλά η Νίζνι με κάρφωμα του Αντόνοφ είχε το +6(60-54) στο 27ο λεπτό. Ο Γιώργος Πρίντεζης μαζί με τον Μπρεντ Πέτγουεϊ ήταν εκείνοι κρατούσαν όρθιο τον Ολυμπιακό και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η Νίζνι ήταν μπροστά με 66-63.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να κυνηγά τη Νίζνι και στην τελευταία περίοδο του ματς, με την ρωσική ομάδα να βρίσκει τον τρόπο κάθε φορά που την πλησίαζαν οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να ξεφεύγει. Ο Ματ Λοτζέσκι, όμως με τρίποντο μείωσε σε απόσταση αναπνοής και το 73-72 στο 34ο λεπτό. Το… ντέρμπι κρατούσε καλά με το σκορ να είναι 76-74 στα μισά της τελευταίας περιόδου. Ο Πρίντεζης ισοφάρισε σε 76-76, αλλά ο Παρακχούσκι έβαλε και πάλι μπροστά τη Νίζνι με 78-76 στο 36ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο «μίλησε» ο Βασίλης Σπανούλης ο οποίος με τρίποντο έγραψε το 78-79 για τους «ερυθρόλευκους» στο 37ο λεπτό. Ο Πρίντεζης ανέβασε το προβάδισμα του Ολυμπιακού στους τρείς πόντους και το 78-81!

Η Νίζνι μείωσε σε 80-81, αλλά ο Βασίλης Σπανούλης εκμεταλλεύτηκε μόλις την μία από τις τρεις βολές που κέρδισε και έγραψε το 80-82.Ο Ολυμπιακός χάρη  στην ψυχραιμία του στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης κατάφερε να πάρει τη νίκη με 82-91 και να κάνει ακόμη ένα βήμα πιο κοντά στην πρόκριση και παράλληλα στην εξασφάλιση του πλεονεκτήματος έδρας στα πλέι οφ.

Δεκάλεπτα: 24-24, 42-41, 66-63, 82-91.

Νίζνι (Μπαγκάτσκις): Μπαμπούριν, Παραχούσκι 25 (11 ριμπ.), Αντόνοφ 13 (3), Πατσάτσια 1, Χβοστόφ 5 (1), Κίνσεϊ 11 (1), Ρότσεστι 18 (3), Κριβοσέεφ, Τόμπκινς 9 (1 τρίπ., 9 ριμπ.), Γκολόβιν.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 12 (3), Χάντερ 10, Ντάνστον 4, Σπανούλης 13 (2), Σλούκας 7 (1), Πρίντεζης 20 (1), Μάντζαρης 2, Καββαδάς 2, Κατσίβελης, Λαφαγέτ 5 (1), Ντάρντεν 10, Λοτζέσκι 6 (2).