Παρασκευή, 9 Ιανουαρίου 2015

Πήρε... εκδίκηση με την άμυνά του!

Πήρε... εκδίκηση με την άμυνά του! (vds) Με τη... γνωστή του συνταγή, τη δυνατή του άμυνα, ο Ολυμπιακός διπλασίασε τις νίκες του στο Top-16 καθώς επικράτησε άνετα με 81-58 του Μιλάνου στο ΣΕΦ, ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο.

Με εξαίρεση κάποια «νεκρά σημεία» στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου έδωσε το δικαίωμα στους Ιταλούς να κάνουν το παιχνίδι τους, ο Ολυμπιακός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος πάνω στο παρκέ και καθοδηγούμενος από τον Βασίλη Σπανούλη (στο πρώτο μέρος) αλλά και βρίσκοντας λύσεις στο δεύτερο ημίχρονο απ' όλους σχεδόν τους παίκτες του.

Παράλληλα οι «ερυθρόλευκοι» πήραν και μία... άτυπη εκδίκηση για το -30 στο περυσινό παιχνίδι των δύο ομάδων στο Μιλάνο. Μάλιστα οι παίκτες του Σφαιρόπουλου κυνήγησαν το παιχνίδι μέχρι τέλους και αν δεν έκαναν κάποιες βεβιασμένες κινήσεις θα μπορούσαν να τελειώσουν το παιχνίδι με μεγαλύτερη διαφορά.

Ο Ολυμπιακός ήταν νωθρός στο πρώτο δεκάλεπτο μη έχοντας βρει ρυθμό στην άμυνα και με πρόβλημα στην επίθεση. Μάλιστα το Μιλάνο κατάφερε στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου να προσπεράσει και με +7 (13-20).

Αυτό μάλλον... ταρακούνησε την ελληνική ομάδα. Ο Βασίλης Σπανούλης πήρε πρωτοβουλίες στην επίθεση ενώ το Μιλάνο δεν είχε πλέον κάποια «τρελά» καλάθια όπως στο ξεκίνημα. Έτσι ο Ολυμπιακός ισορρόπησε το παιχνίδι και πήγε στα αποδυτήρια στο ημίχρονο προηγούμενος με 39-35.

Αυτή επιστροφή του ήταν ο καλύτερος... οιωνός. Στο τρίτο δεκάλεπτο επέβαλε πλήρως το ρυθμό του και έριξε στο καναβάτσο τους Ιταλούς που δεν είχαν λύσεις για να μείνουν στο παιχνίδι.

Πάνω σε αυτές τις βάσεις και με άλλους παίκτες να μπαίνουν στην επιθετική εξίσωση, όπως ο Λαφαγιέτ και ο Σλούκας, η διαφορά εκτοξεύθηκε. Με την άμυνα να... σπάει κόκκαλα, ο ρυθμός στην επίθεση βρέθηκε και κάπως έτσι ήρθε η άνετη νίκη.
Να σημειωθεί πως ο κόσμος του Ολυμπιακού χειροκρότησε τον Λίνας Κλέιζα κατά την είσοδό του στο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 39-35, 56-44, 81-58

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 13 (2), Χάντερ 4, Ντάνστον 5, Σπανούλης 9, Σλούκας 9, Πρίντεζης 12 (1), Μάντζαρης, Καββαδάς 1, Κατσίβελης 3 (1), Λαφαγιέτ 13 (4), Ντάρντεν, Λοτζέσκι 12 (1).

ΜΙΛΑΝΟ (Μπάνκι): Ράγκλαντ 6 (1), Μπρουκς 7, Τζεντίλε 12 (1), Τσερέλα, Μέλι 6 (2), Κλέιζα 4, Τζέιμς 3, Χάκετ 5, Σάμιουελς 9, Μος 6.