Σάββατο, 6 Δεκεμβρίου 2014

Στο ερυθρόλευκο πάρτι σφραγίζει την πρωτιά

Στο ερυθρόλευκο πάρτι σφραγίζει την πρωτιά (vds)Λίγα λάθη (9), πολλές ασίστ (21), καλό ποσοστό στα τρίποντα και σφιχτή άμυνα όποτε χρειάστηκε, έφεραν τη νίκη στον Ολυμπιακό επί της Νεπτούνας με 89-79.

Με κορυφαίο τον Μπρεντ Πέτγουεϊ, ο οποίος έπαιξε εξαιρετική άμυνα (4 τάπες) και βομβάρδιζε από τα 6μ75 για να διατηρεί ο Ολυμπιακός μια διαφορά των 10-15 πόντων, οι «ερυθρόλευκοι», που δεν έβγαλαν μάτια, έπαιξαν όσο χρειάστηκε για να υπερκεράσουν το εμπόδιο των μαχητικών Λιθουανών, που πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις και διεκδικούσαν κάτι καλό ως το φινάλε, κυρίως χάρη στα επιθετικά τους ριμπάουντ και τα ελεύθερα σουτ που μπήκαν.

Εξαιρετικός ο Σπανούλης, που σκαρφάλωσε στην 3η θέση των σκόρερ όλων των εποχών και με μια μεστή εμφάνιση συνέβαλε κι αυτός τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας του, έχοντας 12 πόντους, 9 ασίστ και 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη.
«Αθόρυβος» ο Ντάνστον που δεν είχε αντίπαλο κάτω από το αντίπαλο καλάθι και πρόσθεσε 15 πόντους με 6/8 δίποντα, ενώ σημαντική ήταν και η συμβολή του Ντάρντεν στην άμυνα.

Πλέον, μετά και τη νίκη του Ερυθρού Αστέρα επί της Βαλένθια στην Ισπανία, η πρωτιά στον όμιλο θα κριθεί στο ματς της ερχόμενης Παρασκευής (12/12) κόντρα στους «ερυθρόλευκους» της Σερβίας σ' έναν αγώνα γιορτή για τις δυο αδελφοποιημένες ομάδες. Για να χάσει την πρωτιά ο Ολυμπιακός θα πρέπει να ηττηθεί με 6 πόντους από τους Σέρβους και να ηττηθεί και την τελευταία αγωνιστική από την Γαλατά και να κερδίσει και ο Αστέρας.

Η εικόνα του αγώνα…
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ένα 4-0, όμως οι Λιθουανοί έτρεξαν επιμέρους σκορ 11-0 και ξέφυγαν με 4-11 (5') με τον Μπένσον να κάνει ζημιά μέσα στη ρακέτα.
Με ένα δικό του 8-0 όμως, ο Ολυμπιακός επέστρεψε και πήρε εκ νέου κεφάλι στο σκορ (14-13, 7') με τον Βασίλη Σπανούλη να σημειώνει το καλάθι που τον έστειλε στην 3η θέση των σκόρερ όλων των εποχών της Euroleague...
Με 10 πόντους του αρχηγού στην πρώτη περίοδο (4 ασίστ, 1 κλέψιμο), οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν το 10λεπτο με +5 (24-19) με τον Θεσσαλό άσο να βάζει τρίποντο στην εκπνοή του χρόνου. Αξιος συμπαραστάτης του, ο Τρεμέλ Ντάρντεν που είχε 7 πόντους στο ξεκίνημα.
Οι 19 πόντοι που έφαγε ο Ολυμπιακός στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν πολλοί κι ο Σφαιρόπουλος τράβηξε τα λουριά, ζητώντας μεγαλύτερη πίεση στην άμυνα. Οι γηπεδούχοι λοιπόν μπήκαν φουριόζοι, πίεσαν στην άμυνα και βρήκαν ρυθμό στην επίθεση με αποτέλεσμα να ξεφύγουν στο 12' με διψήφια διαφορά πόντων (29-19), ενώ στο 18' η διαφορά πήγε στο +14 (45-31) για να κλείσει το ημίχρονο στο 47-36.
Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου συνέχισαν να παίζουν καλή άμυνα και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και έφτασαν στο +15 (56-41 στο 25'), όμως οι Λιθουανοί έμεναν στο ματς με τα επιθετικά τους ριμπάουντ, με τον Μπένσον να κάνει ζημιά στην ρακέτα του Ολυμπιακού.
Στο 27' οι «ερυθρόλευκοι» έφυγαν με 17 πόντους (64-47), όμως η Νεπτούνας δεν το έβαλε κάτω και με διαδοχικά τρίποντα από Γκαΐλιους, Σίμιτσα μείωσε στους 11 (64-53), όμως ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις στην επίθεση, δεν δέχτηκε καλάθια στο «ζωγραφιστό» και διατήρησε ένα προβάδισμα ασφαλείας (69-53) στο φινάλε της γ' περιόδου.
Οι Λιθουανοί έκαναν την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψουν και έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό πόντων έπειτα από πολύ ώρα (69-60 στο 32'), όμως ο κορυφαίος των Πειραιωτών, Μπρεντ Πέτγουεϊ, έσβηνε τα φώτα στην άμυνα και βομβάρδιζε από τα 6μ75 στην επίθεση, με αποτέλεσμα η όρεξη των φιλοξενούμενων για κάτι καλό στο Φάληρο να σβήνει οριστικά.

Τα δεκάλεπτα: 24-19 47-36, 69-53, 89-79

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 20 (4), Χάντερ 8, Ντάνστον 15, Σπανούλης 15 (1, 9 ασ.) Σλούκας 7 (1), Αγραβάνη; 5 (1), Μάντζαρης, Λαφαγιέτ 12 (3), Ντάρντεν 9 (1)

ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ (Μακσβίτις): Γκιρτζιούνας 2, Σίνιτσα 6 (2), Ντίμσα, Γκαΐλιους 9 (2), Γκαλντίκας 8, Σακούρ 9 (1), Μπένσον 11, Ζαβάτσκας 15 (1), Βασίλιους 8 (1), Μπουτκεβίτσιους 11 (1)