Σάββατο, 1 Νοεμβρίου 2014

Νίκη Ρεθύμνου απέναντι στον Μαχητικό Πανιώνιο

faye-rethimno-kaodΤο Ρέθυμνο τα βρήκε σκούρα απέναντι στον μαχητικό και αισθητά βελτιωμένο Πανιώνιο αλλά εν τέλει πανηγύρισε τη νίκη με 75-65.

Οι Κρητικοί διατηρούσαν στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης το προβάδισμα αλλά δεν μπορούσαν να χτίσουν σημαντικές διαφορές και να νιώσουν πιο άνετα καθώς ο “ιστορικός” αγωνιζόταν με νύχια και με δόντια και κατάφερνε να διατηρηθεί σε απόσταση αναπνοής όμως δεν άντεξε μέχρι τέλους. Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου επιβλήθηκαν απόλυτα στην τελευταία περίοδο και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Οι “κυανέρυθροι” από την άλλη ήταν εμφανώς καλύτεροι και παρά το γεγονός πως δεν κατάφεραν ούτε τώρα να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα (0-4 ρεκόρ) άφησαν υποσχέσεις για τη συνέχεια.
Τρομερό παιχνίδι από τον Ρόλαντ Σάφτενααρ που σκόραρε 25 πόντους (4/5 διπ.-4/4 τρ.-5/9 βολές) με τρομερά ποσοστά ενώ κατέβασε και 10 ριμπάουντ.

Εκ του ιστορικού, ξεχώρισαν οι Γκέιμπ Προύιτ (12π. με 4/8 τρ.) και Γιάροσλαφ Κορόλεφ 12π.-7ρ.-3ασ.).
Πανιώνιος ξεκίνησε πολύ δυνατά στο παιχνίδι γεγονός που φαίνεται πως ξάφνιασε το Ρέθυμνο το οποίο βρέθηκε πίσω μέχρι και με 8 πόντους (4-12) ύστερα από 5 λεπτά παιχνιδιού. Τα πράγματα ισορρόπησαν στη συνέχεια αλλά οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή και ολοκλήρωσαν την εναρκτήρια περίοδο προηγούμενοι με 3 πόντους (14-17).

Η διαφορά (16-19) διατηρήθηκε μέχρι το 11ο λεπτό και εν συνεχεία το προβάδισμα άλλαξε χέρια. Χάρη σε δύο βολές του Φαγιέ, οι Κρητικοί πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (21-19) ύστερα από 12 λεπτά αγώνα. Δεν μπορούσε όμως να χτίσει διαφορά ασφαλείας και ως αποτέλεσμα ο “ιστορικός” αντεπιτέθηκε και πήρα ξανά την πρωτοκαθεδρία στο σκορ (25-26 στο 17’) αλλά δεν τη διατήρησε  καθώς το τρίποντο του Φαγιέδιαμόρφωσε το 32-31 του ημιχρόνου.

Στο ίδιο μοτίβο και το τρίτο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να μεγαλώνουν τη ψαλίδα στο +5 (43-38 στο 25’) αλλά τους Νεοσμυρνιώτικες να ακολουθούν κατά πόδας χωρίς όμως να καταφέρουν να ξαναπεράσουν μπροστά. Μείωσαν στον πόντο μεν (45-44 στο 27’) αλλά οι Σάφτενααρ και Κάουνσιλ φρόντισαν το προβάδισμα να παραμείνει στην πλευρά της ομάδας τους μέχρι το τέλος της περιόδου (52-49).

Ο Πανιώνιος δεν μπόρεσε να ακολουθήσει και στο τελευταίο δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να χτίζουν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (71-61) 2:30 πριν το τέλος, γέρνοντας ουσιαστικά την πλάστιγγα υπέρ τους μιας και οι αντίπαλοι τους δεν ξανά απείλησαν με αξιώσεις.

Διαιτητές: Παπαπέτρου – Ανδρικόπουλος – Συμεωνίδης

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 32-31, 52-49, 75-65.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Σίμπσον 9 (1), Σχίζας, Κουμπούρας 10, Σάφτενααρ 25 (4/4 τρ.), Κάουνσιλ 8, Άλεν 9 (2), Καλαμπόκης, Φαγιέ 9 (1), Σίννης, Χείλαρης 3 (1), Κράβιτς 2, Δουλγεράκης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Αλεξανδρής): Ξανθόπουλος 3 (1), Πετρόπουλος, Βεργίνης 9 (1), Σπυρόπουλος, Στρναντ 5 (1), Μοστενίγος, Μπίλλης, Σταμάτης 2, Γουντς 14, Φιτζπάτρικ 6, Κορόλεφ 14 (2), Προύιτ 12 (4).