Κυριακή, 9 Νοεμβρίου 2014

Ο Κουστένης νίκησε, ο Ζιάγκος... προς την έξοδο!

Την πρώτη του νίκη πέτυχε ο Πανελευσινιακός επικρατώντας … της ΑΕΚ, στο ντεμπούτο του Τζίμη Κουστένη. Η νέα ήττα της Ένωσης βάζει στα 81-72 σχοινιά τον Βαγγέλη Ζιάγκο, με το όνομα του Παναγιώτη Γιαννάκη να ακούγεται ξανά!

Τη ζημιά στους «κιτρινόμαυρους» έκανε ένα πρώην, δικό τους παιδί, ο Γιάννης Αθανασούλας ο οποίος με 21 πόντους διέλυσε κάθε αμυντικό σύστημα των «κιτρινόμαυρων».

Οι γηπεδούχοι ήλεγξαν το ρυθμό στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Προηγήθηκαν 20-17 στο 10’. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με μία βολή του Ίνγκλις πέρασαν 33-34 στο ημίχρονο. Στην ανάπαυλα οι Ελευσίνιοι ηρέμησαν και μπαίνοντας δυνατά στο δεύτερο μέρος ξέφυγαν 50-44 στο 26’ και 55-48 στο 27’, ενώ στο 30’ το σκορ ήταν 57-53. Όσοι περίμεναν αντίδραση της ΑΕΚ στο τελευταίο δεκάλεπτο, διαψεύστηκαν καθώς με καλή κυκλοφορία της μπάλας και πάθος άνοιξαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (70-59 στο 34’) τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι…

Σύμφωνα με πληροφορίες, οι διοικούντες την ΑΕΚ, σκέφτονται να επαναπροσεγγίσουν τον Παναγιώτη Γιαννάκη, ελπίζοντας ότι θα τον πείσουν να αναλάβει την ομάδα. Στον αντίποδα η διοίκηση της Ελευσίνας, μπορεί να νιώθει δικαιωμένη για την απόφαση της να αντικαταστήσει τον Γιώργο Σκαραφίγκα με τον Τζίμη Κουστένη.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 33-34, 57-53, 81-72

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ (Κουστένης): Κοξ, Ρόμπινσον 3(1), Τσακαλέρης 4, Βασιλόπουλος 5(1), Μάρει 13, Αθανασούλας 21(4), Μάρκοβιτς 2, Δορκοφίκης 9(3), Ιωάννου 12, Τζόνσον 8, Καλλές 4.

ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παπαντωνίου 3, Ντελινινκάιτις 10(2), Σάκοτα 23(2), Κασελάκης 4, Πολυτάρχου 6(2), Καμπερίδης 2, Γουίλιαμσον, Τσιάκος 8, Σαρικόπουλος 2, Μιλόσεβιτς 3, Ίνγκλις 11(2), Νίκολιτς.