Κυριακή, 9 Νοεμβρίου 2014

Εύκολο απόγευμα για τον Απόλλωνα

Εύκολο απόγευμα για τον ΑπόλλωναΟ Απόλλωνας νίκησε εύκολα με 71-55 τον Κολοσσό Ρόδου στην Πάτρα.

Οι ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι και το 8’, όπου και οι γηπεδούχοι άρχισαν να χτίζουν μια διαφορά, αρχικά με καλάθι του Πεν (13-9) και στη συνέχεια με 4/4 βολές από τους Φιτζπάτρικ και Μπάτη.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη στη δεύτερη περίοδο όπου ο Κολοσσός έχασε εντελώς την επαφή του με το σκορ, με τα 26΄(30-17). Η ομάδα της Πάτρας ήταν εξαιρετική πίσω από τα 6.75 (45%) ενώ ο Κολοσσός είχε μόλις 1 στα πρώτα 20 λεπτά.
Ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο όταν και έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 11-6 και παρά τους 18 πόντους του Κολοσσού που έδειχνε να ξεκολλάει επιθετικά, δεν ανησύχησε καθώς η άμυνα των φιλοξενουμένων δεν μπορούσε να αποτελέσει πρόβλημα.

Η τελική αντεπίθεση των φιλοξενουμένων ήρθε, όπως αρμόζει σε αυτές τις περιπτώσεις, στην τελευταία περίοδο αλλά δεν ήταν αρκετή για να ανατρέψει την κατάσταση (63-53 στο 37΄) ή να αγχώσει έστω τον Απόλλωνα.

Δεκάλεπτα: 17-11, 35-21, 58-39, 71-55.

Απόλλων (Βετούλας): Αργυρόπουλος 3, Γκαλογουέι 3 (1/4σ), Πεν 19(3/7τρ), Φιτζπάτρικ 15 (3/4τρ,11ρ), Μπατής 8 (7ας), Αντωνάκης 8, Ελ Αμίν 12, Πελεκούδας, Μολφέτας 3, Νιφόρας, Γεωργαλής

Κολοσσός (Κουταλιανός): Τολιόπουλος, Λαρεντζάκης 1, Καρίμ 7, Τζέιμς 9, Σμοθ, Στεφανίδης 6, Λίντεν Τσάμης 13, Χάγκινς 11 (9ρ), Μπούλιαν 8 (9ρ)