Πέμπτη, 6 Νοεμβρίου 2014

Πέρασε από την Λετονία, άνοιξε μεγάλη πόρτα πρόκρισης

ventspils-paok1Δια πυρός και σιδήρου ο ΠΑΟΚ πέρασε ααπό την Λετονία κερδίζοντας την Βέντσπιλς 63-66 και κάνοντας ένα μεγάλο βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Με τον Κάρτερ καυτό (11π στο 10λεπτο) και καλές άμυνες ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 0-8, αλλά οι αλλαγές του Στελμάχερς έβγαλαν τον Δικέφαλο εκτός ρυθμού (9-0 στο 5΄). Η παρουσία Βον, Λάνγκφορντ στην 5άδα πρόσφερε ισοροπία (12-21 στο 11΄, 19-26 στο 13΄), αλλά εκεί οι φιλοξενούμενοι λειτούργησαν πολύ άσχημα στην επίθεση, δεν υπήρχε ισοροπία, καθαρό μυαλό, οι προσπάθειες ήταν τραβηγμένες και η Βέντσπιλς χωρίς να κάνει κάτι ιδιαίτερο ισοφάρισε 30-30 (16.30). Και η τραγική παρουσία των δύο ομάδων στην επίθεση αποδείχθηκε από τα στείρα τελευταία τρισίμισι λεπτά του ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο οι Λετονοί ήταν ελαφρώς καλύτεροι επιθετικά, ο Βάιγκορς εκμεταλλέύτηκε την αμυντική αδυναμία του Χαραλαμπίδη και η Βέντπιλς πέρασε 44-41 (27΄), αλλά ο Κακαρούδης φρόντισε να ξελασπώσει τον ΠΑΟΚ επιθετικά για να μείνει η ομάδα του μέσα στο ματς.

Οι γηπεδούχοι με την αστοχία τους βοηθούσαν τον Δικέφαλο να έχει ελαφρύ προβάδισμα (46-49 στο 33΄), αλλά ο ΠΑΟΚ χρειαζόταν δημιουργία και σκορ, στοιχεία που βρήκε με την επιστροφή του Τσόχλα (49-57 στο 37΄), με δύο τρίποντα  από τον 31χρονο γκαρντ και τον Λάνγκφορντ. Τα λάθη όμως στην επίθεση πλήγωναν και αμυντικά τον ΠΑΟΚ (57-59 στα 50΄΄).

Παρά το κλέψιμο του Όνρουμ και τις δύο βολές του Κάρτερ, το τρίποντο του Τσάτμαν στα 11΄΄ (60-61) έδωσε ελπίδες στην Βέντρπιλς. Στα 9΄΄ ο Χαραλαμπίδης με βολές έκανε το 60-63, 2/2 βολές ο Τσάτμαν, στα 4'' 2/2 ο Χαραλαμπίδης, στα 2΄΄ ο Τσάτμαν επίτηδες... 1/2, ο Κάρτερ πήρε το ριμπάουντ και τέλος...

Δεκάλεπτα:2-19, 30-30, 44-45, 63-66
 Βέντσπιλς: Μπάρνις 13, Βάιγκορς 15, Τσάτμαν 15, Γκραντ 4, Πέινερς 2, Μπούτιακοβς 6, Άτε, Γκούλμπις 5, Μέιγερς, Λασμέγιερς 3

ΠΑΟΚ:Βον 14, Κάρτερ 17,. Λάνγκφορντ 7, Τσόχλας 7, Χαραλαμπίδης 7, Σαλούστρος 2, Όντουμ 4, Κακαρούδης 8