Κυριακή, 30 Νοεμβρίου 2014

Όταν σοβαρεύτηκε το... καθάρισε ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ έδειξε επηρεασμένος στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Ελευσίνα, αλλά στο δεύτερο σοβαρεύτηκε και πήρε με "όπλο" την άμυνα μία εύκολη νίκη με 69-59 και με κορυφαίους τους Βον και Κάρτερ.

Η ομάδα της Ελευσίνα θέλησε να αιφνιδιάσει τον ΠΑΟΚ και να εκμεταλλευτεί την νωθρότητα των παικτών του Σούλη Μαρκόπουλου, οι οποίοι φάνηκαν επηρεασμένοι από την επιστροφή από την Πολωνία αλλά και τον τραυματισμό του Χαραλαμπίδη. Μετά το αρχικό 17-10,χάρη στους 11 πόντους τον Βον, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 18-17 και στην δεύτερη περίοδο με κορυφαίο τον Μάρκοβιτς προηγήθηκαν με 27-33 στο 16ο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ παρά την εξαιρετική εμφάνιση του Βον που είχε 17 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, έμεινε πίσω στο σκορ μέχρι το τέλος του (31-37).
Όλα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο. Ο ΠΑΟΚ σοβαρεύτηκε, έπαιξε άμυνα κυρίως πάνω στον Μάρκοβιτς που έμεινε άποντος για το δεύτερο μέρος και σταδιακά άρχισε να μειώνει την διαφορά και να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Έτσι ισοφάρισε σε 39-39και προηγήθηκε με 47-42 στο 28ο λεπτό, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 50-44. Η Ελευσίνα πέτυχε μόλις επτά πόντους στο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα και αυτό οφείλεται στην εξαιρετική άμυνα των παικτών του ΠΑΟΚ η οποία συνεχίστηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Εκεί η διαφορά έφτασε στους 15 (63-48 στο 33΄και 30΄΄) και κάπου εκεί είχαν τελειώσει όλα για τον ΠΑΟΚ που έφτασε εύκολα στο τελικό 69-59. Δεκάλεπτα: 21-19, 31-37 50-44, 69-59

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 5, Λιάπης, Τσόχλας 3 (1), Κακαρούδης 4, Μαργαρίτης 6 (1), Δέδας 3 (1), Όντουμ 10 (1), Βον 19, Σαλούστρος 2, Κώττας, Κάρτερ 17 (3).

Πανελευσινιακός (Κουστένης): Κοξ 9 (1), Ρόμπινσον 10 (1), Τσακαλέρης, Βασιλόπουλος 7 (1), Μάρκοβιτς 15 (3), Δορκοφίκης 5, Ιωάννου 8 (1), Καλλές 2, Αθανασούλας 3.