Κυριακή, 30 Νοεμβρίου 2014

Ματσάρα στο Ρέθυμνο, 88-81 ο ΑΓΟΡ την Πάτρα

Ματσάρα στο Ρέθυμνο, 88-81 ο ΑΓΟΡ την ΠάτραΤο Ρέθυμνο συνέχισε το σερί του και την καλή του πορεία και σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι κέρδισε, με την επίθεση και όχι με την άμυνα (με εξαίρεση στην τελευταία περίοδο) αυτή την φορά, τον Απόλλωνα της Πάτρας που επίσης έκανε ένα καλό παιχνίδι αλλά προδόθηκε από την άμυνα του, με σκορ 88-81.  Με τους ψηλούς του πάντως, Φαγέ και Κράβιτς, στο δεύτερο μέρος ο ΑΓΟΡ κέρδισε δίκαια σε μια "ματσάρα", με τον Απόλλωνα να έχει σε τρομερή βραδιά τους Ελ Αμίν και Σκορδίλη.

Ο Απόλλωνας στο πρώτο μέρος μπήκε δυνατά και μετά το 10-9 με τον Σκορδίλη κυρίως να εκδηλώνει τις επιθετικές προσπάθειες, πήρε διαφορά (13-20) στο 8' και στην συνέχεια κράτησε το προβάδισμα με τον Ελ Αμίν να είναι πολύ εύστοχος και να βρίσκει λύσεις στην σκληρή άμυνα του Ρεθύμνου που πάντως επέστρεψε γρήγορα (28-25 με ένα 15-5 και 37-33). Με 3τρ του Ελ Αμίν ο Απόλλωνας είχε συνέχεια μικρό προβάδισμα αλλά η αμυνα του ΑΓΟΡ (δέχθηκε μόλις 10π στην 4η περίοδο) ήταν αυτή που έκρινε το ματς καθώς ο Πεν για τους Πατρινους έμεινε χωρίς τρίποντο αυτή την φορά, αν και πρόκειται για κλασσικό "μπόμπερ"!
Δεκάλεπτα: 21-23,41-43,68-71,88-81

AΓΟΡ(Σκουρτόπουλος):Σίμπσον 8, Σχίζας 4,Κουμπούρας 7,Κάουνσιλ 17, Αλεν 13, Καλαμπόκης, Φαγιέ 20(7/10δ,13ρ), Σίνης 4,Χίλαρης, Κράβιτς 15(7/12δ,8ρ), Αλίζοζιτς.

ΑΠΟΛΛΩΝ Π(Βετούλας): Σκορδίλης 19(6/10δ,8ρ), Αργυρόπουλος 4, Γκαλογουέι 4,Πεν 12(5/6δ,0/7τρ)μ, Φιτζπάτρικ 7,Αντωνάκης, Μπατής 6,Ελ Αμίν 27(6/11τρ), Μολφέτας 2,Νιφόρας, Γεωργαλής.