Πέμπτη, 9 Οκτωβρίου 2014

Άμυνα σεμινάριο, τρίποντα και άνετη πρόκριση

paok-kaod1'Αμυνα για σεμινάριο, πάσινγκ γκέιμ, έξτρα πάσες για ελέυθερα τρίποντα (10/18) και ο ΠΑΟΚ στα καλύτερα του... Κέρδισε τον ΚΑΟΔ 88-63 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου.

Η νευρικότητα ήταν έκδηλη στο ξεκίνημα αφού οι δύο ομάδες έμειναν τρία λεπτά χωρίς σκορ. Ωστόσο ο ΠΑΟΚ βρίσκοντας σταδιακά πατήματα προηγήθηκε 14-3 (6.30) με τα δύο γρήγορα φάουλ του Κάρτερ να φέρουν στο παρκέ τον Χαραλάμπίδη και τον ΚΑΟΔ να έχει 6 λάθη έναντι κανενός του ΠΑΟΚ. Το ροτέισον βοήθησε τους Δραμινούς να ισοροπίσουν χωρίς όμως να απειλούν (17-10 στο 9΄) .

Το πάσινγκ γκέιμ του ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικό όμως και ο Δικφαλος πέρασε 27-14 (11.30) με 2/2 τρίποντα από Λιάπη, Κακαρούδη. Η είσοδος του Σπυριδωνίδη βοήθησε τον ΚΑΟΔ να έχει καλύτερη ισοροπία, ο νεαρός έβγαλε ενέργεια, οι φιλοξενούμενοι είχαν ριμπάουντ, ο ΠΑΟΚ ήταν άστοχος (10/18 βολές στο ημίχρονο) και βιαστικός και έτσι... 28-20 (14΄). Προσωρινά... Ο Δικέφαλος με τρομερή άμυνα και θέαμα πέρασε 44-26 (19.30) κλείνοντας το ημίχρονο με 8 λάθη λιγότερα, 8 ασσίτ παραπάνω και σκορ από 11 παίκτες.

Το χαμηλό σχήμα του Μέξα (4άρι ο Σλαφτσάκης) περισσότερο μπέρδεψε τον ΚΑΟΔ με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να περάσει 51-31 (22.30) και 64-38 (26΄) με τον Όντουμ οδηγό και 5 τρίποντα. Και πάντα τρομερή ενέργεια στην άμυνα... Και επειδή αυτή την εποχή δεν γίνεται 40 λεπτά να παίζεις σε αυτό το ρυθμό, μια μίνι χαλάρωση έφερε τον ΚΑΟΔ με Μισέλ, Άτκινς να μειώνει 66-49 (29΄). Αυτό έδωσε αυτοπεποίθηση στους Δραμινούς που πίεσαν περισσότερο στην άμυνα και απλά έτσι η διαφορά έμεινε σε λογικά επίπεδα (76-53 στο 35΄).

Δεκάλεπτα: 19-12, 44-28, 68-49, 88-63

ΠΑΟΚ: Λάνγκφορντ 4, Λιάπης 7, Χαραλαμπίδης 8, Κάρτερ 17, Καακρούδης 5, Τσόχλας 2, Δέδας 8, Μαργαρίτης 4, Κώττας, Όντουμ 10, Σαλούστρος 10. Βον 13

ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης 3, Βασόγεβιτς 3, Τζόνσον 10, Γεωργάκης 9, Άτκινς 8, Όντομ 3, Σπυριδωνίδης 6, Μισέλ 8, Ζάρας 5, Λό 7, Χρυσικόπουλος 1