Σάββατο, 4 Οκτωβρίου 2014

Λύγισε στην παράταση από το μεγαθήριο

paok-unics-carterTρομερή προσπάθεια έκανε ο ΠΑΟΚ απέναντι σε μια από τις καλύτερες και πλουσιότερες Ευρωπαικές ομάδες, αλλά τελικά υπέκυψε στην παράταση με 86-91.

Ο ΠΑΟΚ με καταπληκτική άμυνα έκλεισε όλα τα ατού της Ούνιξ και με τα συνεχόμενα κλεψίματα του όντουμ και σερί 13-0 προηγήθηκε 20-8 στο 5ο λεπτό. Οι Ρώσοι με τις αλλαγές του Πεδουλάκη και την δύναμη του πλούσιου ρόστερ τους επέστρεψαν στο ματς 20-15 (8΄), αλλά ο ΠΑΟΚ βρήκε μακρινά σουτ και αφού παρέμεινε σκληρός στην άμυνα, κάλυψε έτσι το πρόβλημα δημιουργίας και να κτυπήσει μέσα από την ρακέτα της Ούνιξ. Τσόχλας και Όντουμ κράτησαν μπροστά τον Δικέφαλο (30-21 στο 11΄), αλλά εκεί μπλακ άουτ...

Η Ούνιξ με την επιστροφή των Ελλήνων βελτίωσε την άμυνα της, ο ΠΑΟΚ έκανε πολλά λάθη, έχασε σουτ και οι Ρώσοι με την άμυνα τους και όχι με τις επιδόσεις τουςσ την επίθεση καθώς και αυτοί έκαναν λάθη και έχασαν και εύκολα καλάθι, μείωσαν 30-28 (17΄), Ο ΠΑΟΚ έμεινε περίπου έξι λεπτά χωρίς καλάθι, αλλά βρήκε από την άμυνα του την ευκαιρία με βολές να μείνει οδηγός στο ματς (36-29 στο 19΄) με τον Όντουμ να κλείνει το ημίχρονο στους 10 πόντους αλλά και ορισμένα εύκολα λάθη.

Πάντως η ατομική και ομαδική άμυνα του ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο ήταν εντυπωσιακή, έμοιαζε σαν να γινόταν σκάουτινγκ 15 μέρες για αυτό το ματς. Ο ΠΑΟΚ πέρασε 38-29 )21΄), αλλά η Ούνιξ με χαμηλά σχήματα, με πίεση στην άμυνα και με τα ατομικά προσόντα των παικτών της πέρασε 46-47 (27΄) και το ματς συνεχίστηκε ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ να παλεύει, να βρίσκει λύσεις περιφερειακές με τον Χαραλαμπίδη και να είναι μέσα στο ματς (57-57 στο 35.30, 62-63 στο 37΄).

Τρομερό ντέρμπι στο τέλος... Μεγάλα καλάθια από Τσόχλα, Κιθ Λάνγκφορντ, κλέψιμο του Όντουμ και... 69-67 στο 38.30, άστοχος ο Λάγκφορντ, βολές ο Όντουμ (71-67), τρίποντο από Τζέρελς στα 25΄΄ (71-70), κάρφωμα του Βον, βολές του Τζέρελς στα 6΄΄ και 73-72.

Ο Χαραλαμπίδης ψύχραιμος στα 5΄΄ (75-72), ο Καιμακόγλου στα 3΄΄ ισοφαρίζει με τρίποντο και παράταση... Eκεί ο ΠΑΟΚ ξέμεινε από δυνάμεις, δεν είχε τον Κάρτερ που ένοιωσε ενοχλήσεις μετά από το 3ο δεκάλεπτο, Καιμακόγλου και Γουάιτ έβαλαν μπροστά την Ούνιξ 75-82 και 81-87 στα 100΄΄, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν τα παράτησε. Μείωσε 86-88 στα 20΄΄, ο Τζέρελς είχε 1/2 βολές και στα 7΄΄ ο Τσόχλας αστόχησε σε τρίποντο για νέα παράταση.

ΠΑΟΚ: Όντουμ 17, Βον 13, Σαλούστρος 3 (1), Κάρτερ 6, Μαργαρίτης 8, Χαραλαμπίδης 12 (2), Κακαρούδνς 5 (1), Τσόχλας 9 (3), Λάνγκφορντ 6, Δέδας 3 (1)

Ούνιξ: Σανικίτζε 5 (1), Λάγκφορντ 13, Ζήσης 6, Καιμαλόγλου 14 (2), Λικοντέι 2, Φίσερ 11, Μπίοκοφ 6, Γουάιτ 14 (2), Τζέρελς 18 (3), Σοκόλοφ 2