Κυριακή, 5 Οκτωβρίου 2014

Ολυμπιακός: «Καθάρισε» στο τέλος

Την νίκη με 70-65 πήρε ο Ολυμπιακός κόντρα στην Ούνιξ Καζάν , με τους Ρώσους ωστόσο να διαμαρτύρονται δικαίως για βήματα του Σπανούλη στην τελευταία φάση του αγώνα-Μάντζαρης:"Πάμε να κερδίσουμε τον Παναθηναϊκο"

Με νίκη (εφτά στα οκτώ φιλικά που έχει δώσει μέχρι τώρα) ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο τουρνουά «Πέτρος Οικονομάκης» ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 70-65 της Ούνιξ Καζάν και πλέον στρέφει το ενδιαφέρον της στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας κόντρα στον Παναθηναϊκο στο ΟΑΚΑ στις 08 του μηνός. Απών για τον τεχνικό της ομάδας Γιώργο Μπαρτζώκα ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης που ταλαιπωρείται από ενοχλήσεις στην ποδοκνημική, ενώ για τον Αργύρη Πεδουλάκη (δικαίως διαμαρτύρεται για βήματα στο τέλος του Σπανούλη που δεν δόθηκαν), ο Νίκος Ζήσης γύρισε το πόδι του στο δεύτερο ημίχρονο και δεν ξαναμπήκε στον αγώνα.

Η αποστολή των «ερυθρολεύκων» επιστρέφει το απόγευμα του Σαββάτου (4/10) στην Αθήνα και στρέφει την προσοχή της στο πρώτο επίσημο ματς για τη νέα σεζόν κόντρα στον Παναθηναϊκό για τα προημιτελικά του Κυπέλλου.
Οι «ερυθρόλευκοι» παίζοντας αρκετά καλή άμυνα κατάφεραν να κρατήσουν στους 16 πόντους τους Ρώσους και έτσι να προηγηθούν με 18-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η άμυνα του Ολυμπιακού έγινε ακόμη πιο σκληρή . Σπανούλης, Λοτζέσκι και Χάντερ έδωσαν λύσεις επιθετικά και έτσι ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 35-29.
Η Ούνικς Καζάν με επιμέρους σκορ 4-9 μείωσε σε 39-38 έπειτα από τέσσερα λεπτά στην τρίτη περίοδο, αλλά ο Δημήτρης Αγραβάνης με σουτ τριών πόντων έκανε το 42-38. Τελικά οι Πειραιώτες διατήρησαν το προβάδισμα και προηγήθηκαν με 52-45 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Λοτζέσκι και Σπανούλης ανέλαβαν δράση στην τελευταία περίοδο επιθετικά και με συνεχόμενους πόντους έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 65-55. Αλλά η Ούνικς Καζάν με σερί 10-0 ισοφάρισε 65-65, ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο Βαγγέλης Μάντζαρης με ½ βολές έκανε το 66-65, 53’’ πριν τη λήξη. Στη συνέχεια ο Έλληνας γκαρντ έβαλε και το τρίποντο για το 69-65 10’’(προέρχεται από βήματα του Σπανούλη) πριν το τέλος και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη που ήρθε τελικά με σκορ 70-65.

TA ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-16, 35-29, 52-45,70-65

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Πέτγουει 10 (2), Χάντερ 8, Ντάνστον 10, Σπανούλης 13 (3), Μάντζαρης 6 (1), Καββαδάς, Σλούκας 3, Κατσίβελης 5 (1), Λαφαγιέτ, Λοτζέσκι 12 (1), Αγραβάνης 3(1)

ΟΥΝΙΞ ΚΑΖΑΝ (Πεδουλάκης): Ουάιτ 12 (1), Λάνγκφορντ 14 (1), Ζήσης 7 (1), Σοκόλοφ, Καιμακόγλου 8 (1), Μπίκοφ, Λίκχοντεϊ, Πανίν, Σανικίτζε 5 (1), Φίσερ 8, Κουμπανόφ 2, Τζέρελς 9 (2)