Κυριακή, 19 Οκτωβρίου 2014

Έτρεχε με… 91 ο Απόλλωνας

Έτρεχε με… 91 ο ΑπόλλωναςΜε τον Πεν να σκοράρει 29 πόντους, ο Απόλλωνας νίκησε με 91-82 τον Πανελευσινιακό στην Πάτρα σημειώνοντας την πρώτη του νίκη στην Α1.

Αν και το ματς ξεκίνησε ισορροπημένα για τις δυο ομάδες, ο γηπεδούχος Απόλλωνας ήταν αυτός που βρήκε πιο γρήγορα σταθερά πατήματα προς το καλάθι του Πανελευσινιακού και άνοιξε τη διαφορά μέχρι το 7’ (20-12), με τους Πεν και Γκάλογουεϊ να ηγούνται στο σκοράρισμα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και δυο ομάδες συνέχισαν να έχουν επιθετικό οίστρο, κάτι που δεν βοήθησε τους φιλοξενούμενους ως προς το να μειώσουν τη διαφορά. Ο Πανελευσινιακός είχε πλουραλισμό στο σκοράρισμα, σε αντίθεση ε τους γηπεδούχους που οι δυο Αμερικανοί συνέχιζαν να τραβάνε στο σκορ. Στα 45” πριν το τέλος, το σκορ ήταν 48-43, αλλά ο Απόλλωνας κατάφερε με καλάθια του Φιτζπάτρικ και του Γκάλογουεϊ να ξεφύγει και πάλι.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με ένα επιμέρους 1-9 πλησίασαν με αξιώσεις τον Απόλλωνα (54-52) αλλά ο Μπράντον Πεν ήταν σε εξαιρετική μέρα και με τρίποντο «ξεκόλλησε» την ομάδα του σε σκορ και ψυχολογία. Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Σκαραφίγκα προσπαθούσαν να μειώσουν ξανά και να ανατρέψουν το σκορ, αλλά ο Απόλλων Πατρών με ψυχραιμία έφτασε στο τελικό 91-82.

Δεκάλεπτα: 28-19, 53-43, 71-67, 91-82.

Απόλλων Π. (Βετούλας): Σκορδίλης 17, Αργυρόπουλος 4, Γκάλογουεϊ 15 (2), Πεν 29 (5), Φιτσπάτρικ 17 (2), Αντωνάκης, Μπατής 3 (1), Ελ Αμίν, Πελεκούδας, Μολφέτας 6, Νιφόρας, Μαστρογιαννόπουλος.

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Κοξ 2, Ρόμπινσον 18, Τσακαλέρης, Βασιλόπουλος 6 (2), Μάρεϊ 10, Αθανασούλας 5, Μάρκοβιτς 8 (1), Δορκοφίκης 8, Ιωάννου 11, Τζόνσον 12 (4), Καλλές 2, Αβραμίδης.