Κυριακή, 7 Σεπτεμβρίου 2014

Θετικό το πρώτο τεστ για τη Νέα Κηφισιά (video)

Θετικό το πρώτο τεστ για τη Νέα Κηφισιά (video)Θετικό ήταν το πρόσημο για τη Νέα Κηφισιά στο πρώτο φιλικό της απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας, με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να κάνει την ανατροπή και να φτάνει στη νίκη με 64-60 , σε ένα ματς που και οι δύο ομάδες έδειξαν καλά επιθετικά στοιχεία.

Ο Απόλλωνας, από τον οποίο απουσίαζε ο Τοαρλίν Φιτσπάτρικ , έδειξε πιο έτοιμος από τη Νέα Κηφισιά και έτσι σε όλη την διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου είχε το προβάδισμα, το οποίο άγγιξε ακόμη και τους δέκα πόντους και το 2-12. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ανέβασε στροφές, παρά τις πολλές απουσίες των Παναγιώτη Καυκή, Μιχάλη Κακιούζη, Δημήτρη Μαυροειδή και Νίκου Λιακόπουλου (απουσίαζαν και οι νεοαποκτηθέντες Πάτρικ Γιούιν και Πέταρ Πόποβιτς) και μέχρι το τέλος της περιόδου μείωσε σε 14-17.

Ο Τζάστιν Τζάκσον, Γιάννης Ψαθάς αλλά και ο Νίκολα Πεσάκοβιτς έδωσαν λύσεις στην ομάδα των βορείων προαστίων, η οποία πήρε το προβάδισμα με 22-19 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Το δεκάλεπτο είχε φάσεις με αρκετό θέαμα, με τον Μπράντον Πεν να κλέβει την παράσταση για τους Πατρινούς και τους υπόλοιπους Αμερικανούς της ομάδας του Νίκου Βετούλα να δίνουν ρυθμό και έτσι ο Απόλλωνας έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με προβάδισμα με 34-37.

Ο Απόλλωνας είχε τον έλεγχο στο τρίτο δεκάλεπτο και παράλληλα και το προβάδισμα με 44-47 στα μισά περίπου της περιόδου, με τον Κέιντ Ντέιβις να είναι εκείνος που «τράβαγε κουπί» επιθετικά για τη Νέα Κηφισιά, η οποία ισοφάρισε σε 49-49 στο 28ο λεπτό. Οταν οι Αμερικανοί του Απόλλωνα «σίγησαν», η Νέα Κηφισιά πήρε τα ηνία με 58-54 στα μισά της τελευταίας περιόδου. Η Νέα Κηφισιά πήρε τη νίκη στο πρώτο της φιλικό τεστ με 64-60 , ενώ και οι δύο ομάδες έδειξαν κάποια καλά στοιχεία κυρίως στην επίθεση. Το… μελανό στοιχείο του φιλικού για τη Νέα Κηφισιά ήταν ο τραυματισμός του Κέιντ Ντέιβις στα τελευταία δευτερόλεπτα του ματς.

Δεκάλεπτα:  14-17, 34-37, 49-51, 64-60.

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Τζάκσον 8,Πεσάκοβιτς 9(1), Μενουδάκος 2, Ψαθάς 12, Μελισσαράτος 6, Τσαλδάρης 8(2), Ντούβνιακ 2, Ντέιβις 17(4)

Απόλλων Π ( Βετούλας): Αργυρόπουλος, Κον 9(1), Πέν 14(2), Μπατής 3, Σκορδίλης 9(1), Πελεκούδας, Νιφόρας, Μολφέτας 3, Γκάλογουεϊ 22(2)