Τετάρτη, 24 Σεπτεμβρίου 2014

ΠΑΟΚ – Gaziantep: 67-76

Στην πρώτη του μοναδική εμφάνιση μπροστά στο κοινό, προτού ξεκινήσουν οι επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις της σεζόν, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε στο «Παλατάκι» από την Royyal Hali Gaziantep με 67-76.

O ΠΑΟΚ αγωνίστηκε χωρίς τον Κώστα Χαραλαμπίδη (έμεινε εκτός για προληπτικούς λόγους, με ενοχλήσεις στο γόνατο), ενώ έχασε από το πρώτο δεκάλεπτο και τον Marc Carter, που αισθάνθηκε ενοχλήσεις στον αστράγαλο. Στη διάρκεια της τέταρτης περιόδου, ενοχλήσεις αισθάνθηκε και ο Jake Odum και για αυτόν τον λόγο δεν αγωνίστηκε στα τελευταία λεπτά του αγώνα…

Ο ΠΑΟΚ δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και ακολουθούσε στο σκορ από τα πρώτα λεπτά. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε 0-8 και 2-10, αναγκάζοντας τον Σούλη Μαρκόπουλο να πάρει πολύ νωρίς το πρώτο του τάιμ άουτ. O ΠΑΟΚ βελτιώθηκε, αλλά το προβάδισμα στο σκορ δεν μπόρεσε να το πάρει, όσο κι αν πλησίασε στο σκορ.

Η ομάδα του Μαρκόπουλου ήταν πίσω στο σκορ στο δεκάλεπτο (14-19) και στο ημίχρονο (35-39), προσπάθησε να περάσει μπροστά στο σκορ, αλλά απλά μείωσε στο καλάθι (49-51), για να ξεφύγουν οι φιλοξενούμενοι 53-68 και να καθαρίσουν ουσιαστικά το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 35-39, 51-58, 67-76

ΠΑΟΚ: Carter 2, Κακαρούδης 9, Τσόχλας 4, Δέδας 3, Κώττας, Μαργαρίτης 9, Langford 11, Vaughn 11, Odum 5, Λιάπης, Σαλούστρος.

GAZIANTEP: Erden, Stevic 5, Harris 22 (2), Lorbek 11 (3), Ruzic 4, Higgins 21 (3), Calloway 11, Ugur, Altan 2.