Πέμπτη, 25 Σεπτεμβρίου 2014

Σε ένα ημίχρονο «καθάρισε» ο Άρης!

Σε ένα ημίχρονο «καθάρισε» ο Άρης! Για ένα ημίχρονο τα... πιτσιρίκια του Ηλυσιακού έβγαλαν το λάδι στους παίκτες του Άρη. Στο δεύτερο μέρος ωστόσο οι Θεσσαλονικείς «σοβαρεύτηκαν» έφτασαν στη νίκη με 83-64 στα Ιλίσια και πήραν την πρόκριση για τη συνέχεια του Κυπέλλου.

Εκεί θα συναντήσει -εκτός έδρας λόγω διαφορά κατηγορίας- το Ψυχικό που έχει πάρει την πρόκριση δίχως αγώνα.
Οι παίκτες του Κώστα Σορώτου έκαναν την έκπληξη στο πρώτο μέρος και κατάφεραν όχι απλά να μείνουν κοντά στο σκορ αλλά κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 42-41! Στο δεύτερο μέρος όμως η διαφορά ποιότητας και λύσεων των δύο ομάδων φάνηκε και ο Άρης έφτασε στη νίκη-πρόκριση.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έτρεξαν ένα γρήγορο 11-3 στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και προσπέρασαν στο 25' με 45-52. Ο Ηλυσιακός δεν κατάφερε σε κανένα σημείο από εκεί και έπειτα να ακολουθήσει τον αντίπαλό του με τη διαφορά να ανεβαίνει και πάνω από τους δέκα πόντους και στο τελευταίο πεντάλεπτο να πλησιάζει και τους 20.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 42-41, 52-61, 64-83

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Σορώτος): Νικολακόπουλος 11 (3), Φακοπουλίδης 12 (2), Βλάχος 12 (2), Κακλαμανάκης 4, Αναγνωστάκης 6, Τσιώκος 7, Ζώρζος 5 (1), Περδικάρης 7, Λεγκίκας, Καρτέρης, Τζιβελέκας, Δρόσος.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πάσαλιτς 9 (1), Γκίκας 5 (1), Ριντ 7 (1), Τόμας 23 (5), Βεζένκοφ 16 (3), Νέιμικ 7, Μούρτος 6, Σίμτσακ 10, Χαρίσης.