Κυριακή, 31 Αυγούστου 2014

Εθνική: Άνετη κι ωραία

greece-senegal-kaimakogloy1Κάνοντας ένα εκπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο, η Εθνική μας ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο στο Μουντομπάσκετ της Ισπανίας, συντρίβοντας τη Σενεγάλη με 87-64.

Το 27-8 της δεύτερης περιόδου ήταν… όλο το ματς για την Εθνική μας, η οποία έκανε τη μέτρια Σενεγάλη να μοιάζει με ομάδα… τοπικού, χάρη στην καλή της άμυνα, την ταχύτητα και την ευστοχία έξω από τα 6.75. Ειδικά ο Κώστας Καϊμακόγλου έδωσε ρεσιτάλ, με 14 πόντους και 4.4 τρίποντα στη δεύτερη περίοδο!

Με δυνατή άμυνα και τον Μπουρούση να κάνει… πάρτι (7π., 6ρ.) η Εθνική μας πήρε από νωρίς τα ηνία και έκλεισε το δεκάλεοτο με νταμπλ σκορ (18-9). Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Κατσικάρη… πάτησε γκάζι και εξαφανίστηκε! Με τον Καϊμακόγλου να σημεώνει 14 πόντους με 4/4 τρίποντα, προηγήθηκε 39-13 με επιμέρους 21-4! Το ημίχρονο βρήκε την Ελλάδα μπροστά με 45-17 και το σκορ της δεύτερης περιόδου ήταν 27-8!

Η ομάδα μας έφτασε στο +33 (50-17) και στη συνέχεια έχασε την επαφή της με το καλάθι για αρκετή ώρα, Αποτέλεσμα, η Σενεγάλη κάνει ένα 0-13 και μειώσει σε 50-30. Η ελληνική απάντηση ήρθε διά χειρών Βασιλειάδη και Καϊμακόγλου με 8-0 (58-30). Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε την Ελλάδα στο +

Τίποτα δεν άλλαξε στην τέταρτη περίοδο. Ήταν η σειρά του Μάντζαρη να «πυροβολήσει» έξω από τα 6.75, ο Σλούκας σκόραρε επίσης και η Εθνική μας ξανάφτασε στο +31 (81-50) παρά τις προσπάθειες του Ντίενγκ. Η νίκη ήρθε εύκολα κι απλά για την «επίσημη αγαπημένη», η οποία ξεκίνησε με το δεξί στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Τα δεκάλεπτα: 18-9, 45-17, 64-36, 87-64.

ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Μάντζαρης 8, Μπουρούσης 7, Ζήσης, Βασιλειάδης 13, Καλάθης 4, Γλυνιαδάκης 4, Παπανικολάου 5, Σλούκας 7, Καϊμακόγλου 17, Αντετοκούνμπο 11, Βουγιούκας 3, Πρίντεζης 5

ΣΕΝΕΓΑΛΗ (Σαρ): Νιάνγκ, Νταλμέιδα, Τόμας, ΕνΝτογιέ Μαμαντού, Ντιόπ 6, ΕνΝτογέ Μαλεγέ 11, Τιάμ, Φαγέ 2, ΕνΝτουρ 4, ΕνΝτιαγέ 6 , Ντιένγκ 21, Μπάντζι 14