Παρασκευή, 30 Μαΐου 2014

Αδικαιολόγητη εμφάνιση και αγωνία για Κούπερ

cooperrrΑπρόοπτο στραπάτσο... Ένας αγνώριστος ΠΑΟΚ διαλύθηκε στη Νέα Σμύρνη από τον Πανιώνιο με 75-57 και είναι υποχρεωμένος τώρα να κερδίσει την Κυριακή στο «παλατάκι» για να πάρει την 3η θέση. Δεν ήταν μόνο η ήττα, ήταν και η αποβολή του Κούπερ, ο οποίος κινδυνεύνει να μην παίξει στο 4ο ματς, αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν κάκιστος πριν χάσει τον Αμερικανό. Μετά από τόσο καλές εμφανίσεις στα πλέι οφ, η χθεσινή εικόνα της ομάδας ήταν αδικαιολόγητη...

Η κακή μέρα φάνηκε από την αρχή. Με πολύ διάθεση ο Πανιώνιος, χαλαρός ο ΠΑΟΚ... Ο Κάρτερ ανέλαβε πάλι τον Κούπερ, ο Μίλμπουρν έκανε όργια (12π στο 10λεπτο) και ο Πανιώνιος σαν σε προπόνηση προηγήθηκε 22-8 (9΄) με 9/17 σουτ και +6 ριμπάουντ απέναντι στα 3/12 σουτ του ΠΑΟΚ που δεν είχε κανένα πλάνο και δεν έδειχνε διάθεση. Προσωρινά ο Δικέφαλος μείωσε 24-17 (12΄) αλλά μετά πλημμύρα... Άμυνα με τα μάτια, σερί λαθών, αστοχία, κακή οργάνωση, ευκαιρία ηρωοποίησης του Σίμτσακ (9π στην 2η περίοδο), συνεχείς βολές από Μακόλουμ... Ο Πανιώνιος δεν πτοήθηκε από τα τρία φάουλ των Κάρτερ, Μπατή, πίεζαν με τρομερή διάθεση οι υπόλοιποι και οι Νεοσμυρνιώτες προηγήθηκαν 44-19 (18.30) έχοντας 14/20 δίποντα, +13 ριμπάουντ και διπλάσιες ασσίστ.

Και ο ΠΑΟΚ...; Αστόχησε σε βολές, ακόμα και σε 5 σερί σουτ στο τελευτίο μισό λεπτό από συνεχόμενα επιθετικά ριμπάουντ... Ο Δικέφαλος έκλεισε το 20λεπτο με 6/25 σουτ... έχοντας πληγή τον Μίλμπουρν (16π) και φυσικά την δική του κάκιστη εικόνα. Ο Κούπερ αποβλήθηκεσ το ημίχρονο, ο Πανιώνιος άρχισε με βολές και επίθεση, ο Μακόλουμ σκόραρε συνεχώς με βολές, καμμιά αντίδραση από τον ΠΑΟΚ, η διαφορά πήγε στο +32 στο 25΄(61-29) και λόγος για την συνέχεια δεν γίνεται... Το ματς δεν αντέχει σε κριτική από κει και πέρα. Απλά ο ΠΑΟΚ πρέπει να μαζέψει τα κομμάτια του και την Κυριακή να απαντήσει. Να θυμώσει με τον εαυτό του και να το βγάλει στο γήπεδο...

Δεκάλεπτα: 22-12, 49-21, 64-40, 75-57

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 19, Σταμάτης, Ντούβνιακ 5(1), Κάρτερ 3(1), Μίλμπουρν 20(1), Αθανασούλας 4, Μπατής 3(1), Λάνγκφορντ 4, Μισέλ 7, Σίμτσακ 9, Σαλούστρος 1.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 7, Κούπερ, Χαραλαμπίδης 7, Τσόχλας 6, Βουτσίτσεβιτς 8(1), Τσαϊρέλης 7, Δέδας 6(2), Μαργαρίτης 5, Καλλές 4, Μπόγρης 6, Κασελάκης 1, Λιάπης.