Παρασκευή, 23 Μαΐου 2014

Μπρέικ ο ΠΑΟΚ

Με ωριμότητα και συγκέντρωση στα τελεευταία οκτώ λεπτά ο ΠΑΟΚ πήρε μεγάλη νίκη εκτός έδρας επί του Πανιωνίου με 65-60 κάνοντας το 1-0.

Οι δύο ομάδες έδωσαν σκληρή μάχη στο πρώτο ημίχρονο συμβαδίζοντας στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα (10-10, 16-17, 22-21). Οι φιλοξενούμενοι πάντως να εκμεταλλεύτηκαν τη νευρικότητα του "Ιστορικού". αλλά και τα πολλά μις ματς με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 28-33 στο 18' και να ολοκληρωθεί η δεύτερη περίοδο με το ταμπλό να γράφει 30-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Δικέφαλος συνέχισε να έχει τον έλεγχο φτάνοντας τη διαφορά στους 7 πόντους (32-39), καθώς ο Πανιώνιος ήταν άστοχος και επέμενε αρκετά σε επιθέσεις ένας εναντίον ενός. Κατάφερε πάντως να πλησιάσει σε 46-49, ενώ στην τέταρτη περίοδο με  δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον ΜακΚόλουμ ξέφυγε με 57-52 στο 37', όμως ο ΠΑΟΚ απάντησε και με τρίποντο του Δέδα πήρε κεφάλι με 57-58 (1.34').

Ο ΜακΚόλουμ αστόχησε σε τρίποντο και ο Τσαϊρέλης έκανε το 57-60 στα 56''. Ο Μίλμπορν με 2/2 βολές μείωσε σε 59-60, αλλά ο Κούπερ με τρίποντο έγραψε το 59-63 στα 33'' και ο ΠΑΟΚ έφυγε από το Αρτάκης με το ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 30-33, 46-49, 60-65.