Τρίτη, 27 Μαΐου 2014

Εμφατικά και πάλι με άμυνα 2-0 ο ΠΑΟΚ

paok-panioniosΈνα τρομερό ντεμαράζ του ΠΑΟΚ στο εξάλειπτο 33-39 καθάρισε το ματς. Ο Δικέφαλος έτρεξε σερί 20-2, προηγήθηκε 79-59 και τελικά κέρδισε τον Πανιώνιο 81-63 για να κάνει το 2-0 και να περιμένει το σουίπ την Πέμπτη.

Ήταν αναμενόμενο, Ο Κάρτερ ανέλαβε την πίεση στον Κούπερ, ο Μπατής τον Χαραλαμπίδη και οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στο ξεκίνημα, καθώς στο πρώτο 10λεπτο οι γηπεδούχοι είχαν 5/14 σουτ και ο Πανιώνιος 8/18. Και αν οι διαιτητές ήταν πιο δίκαιοι οι δύο παίκτες του Πανιωνίου θάπρεπε να έχουν συνολικά 8 φάουλ στο 10λεπτο.

Στην 2η περίοδο όμως ο ΠΑΟΚ βρήκε επιθετική ενέργεια από την άμυνα του. Πίεσε αποτελεσματικά τους Νεοσμυρνιώτες, Δέδας, Πέιν, Μαργαρίτης βρήκαν στόχο και ο ΠΑΟΚ με 12/18 δίποντα και 5 ριμπάουντ περισσότερα προηγήθηκε 36-26 (16.30), την ώρα που η ομάδα του Σφαιρόπουλου είχε 9/24 σουτ. Ούτε ο Μακόλουμ μπόρεσε να σκοράρει στην αποτελεσματική άμυνα του ΠΑΟΚ που πληγώθηκε μόνο από τον Ντούβνιακ (10π στο ημίχρονο). Ο Σέρβος ήταν άλλωστε που κατάφερε να ξεφύγει από το μαρκάρισμα του Δέδα και να μειώσει 38-33 (19΄). Στο 20λεπτο ο ΠΑΟΚ είχε 15/28 σουτ (2/8τρ) και ο Πανιώνιος 12/31 (2/9τρ), ενώ έβγαλε ένα ημίχρονο με μια ασσίστ (4 ο ΠΑΟΚ).

Στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου και παρά το 3ο φάουλ του Μπόγρη ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με την καλή του άμυνα 47-35 (25΄), αλλά εκεί άρχισε το... ψαλίδι των διαιτητών. Σκληρό παιχνίδι χωρίς φάουλ εις βάρος του Πανιωνίου... Κάρτερ, Μπατής έπαιζαν κατς και ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 29΄ να έχει εις βάρος του 9 φάουλ και ο Πανιωνίνιος κανένα...

Τελικά ένα μπρέικ του Δικεφάλου έκανε το 51-48.. 55-48 στο 29.30, ενώ ακόμα και το +8 (58-50) δεν βοήθησε τον ΠΑΟΚ να κρατήσει την διαφορά. Μπόγρης, Μαργαρίτης συμπλήρωσαν 4 φάουλ, ο Πανιώνιος μείωσε 59-57 (33΄). Εκεί Κάρτερ και ο Μακόλουμ ήταν άτυχοι στα τρίποντα που επιχείρησαν, αυτό τους άγχωσε, αντίθετα Κούπερ και Τσαιρέλης βρήκαν στόχο έξω από τα 6.75 και ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 71-59 στο 36.30 και στο 79-59 στο 39΄, για να τελειώσει εμφατικά το 2ο ματς πάλι με όπλο την άμυνα του.

Δεκάλεπτα: 15-18, 40-33, 55-48, 81-63

ΠΑΟΚ: Πέιν 10, Κούπερ 13, Χαραλαμπίδης 4, Τσόχλας 5, Βουτσίσεβιτς 2, Τσαιρέλης 14, Δέδας 11, Μαργαρίτης 13, Καλλές, Μπόγρης 4, Κασελάκης 5, Λιάπης

Πανιώνιος: Μακόλουμ 8, Σταμάτης, Ντούβνιακ 10, Κάρτερ 16, Μίλμπουρν 2, Αθανασούλας6, Μπατής, Σπυρόπουλος, Λάγκφορντ 14, Μισέλ 3, Σίμτσακ 4, Σαλούστρος.