Πέμπτη, 17 Απριλίου 2014

Μπαρτσελόνα: Την «διέλυσε» στο τέλος!

Την «διέλυσε» στο τέλος! (vds)Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στη φάση των «8» η Μπαρτσελόνα, η οποία «διέλυσε» την Γαλατά με 88-61 και πήρε το πρώτο παιχνίδι.

Οι Μπλαουγκράνα επιβεβαίωσαν τα προγνωστικά και παρά το γεγονός οτί συνάντησαν σθεναρή αντίσταση στο πρώτο ημίχρονο δεν δυσκολεύθηκαν να φτάσουν στη νίκη, ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή τους στο δεύτερο. Σημαντικό ρόλο σε αυτό έπαιξε ο σοβαρός τραυματισμός του Αρόγιο, ενόσω η Γαλατά ήταν μπροστά στο σκορ, στο τέλος του ημιχρόνου. Ο 33χρονος γκαρντ γύρισε άσχημα τον αστράγαλό του και δεν επέστρεψε ποτέ ξανά στο παιχνίδι.

Η Γαλατασαράι έπιασε στον ύπνο την Μπαρτσελόνα στην πρώτη περίοδο και ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση. Προηγήθηκε με 9-0 και 12-3 με κορυφαίο τον Κάρλος Αρόγιο που ήταν ασταμάτητος. Η Μπαρτσελόνα στη συνέχεια προσπάθησε και βρήκε την αυτοκυριαρχία της και μείωσε, ωστόσο δεν κατάφερε να προηγηθεί καθόλου στο πρώτο δεκάλεπτο.
Στη συνέχεια, σημειώθηκε η φάση η οποία έμελλε να αλλάξει ολοκληρωτικά την ροή του αγώνα. Στο 30-31 και με 42 δευτερόλεπτα να απομένουν για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Κάρλος Αρόγιο χτύπησε άσχημα στον αριστερό του αστράγαλο και αποχώρησε για τα αποδυτήρια εν μέσω αποθέωσης.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Πούλεν, με τρίποντο έβαλε για πρώτη φορά μπροστά την Μπαρτσελόνα (33-32), ενώ η απάντηση των Τούρκων ήταν άμεση και ήρθε από το χέρι του Αρσλάν. Έτσι, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Γαλατασαράι μπροστά στο σκορ με 35-33.

Όπως αποδείχθηκε στο δεύτερο μέρος, ο τραυματισμός του Κάρλος Αρόγιο άλλαξε εντελώς τις ισορροπίες του αγώνα. Η Μπαρτσελόνα από τα μέσα της τρίτης περιόδου και μετά πάτησε το πόδι στο γκάζι και με μπροστάρηδες τους Ντόρσεϊ και Τόμιτς «καθάρισε» την υπόθεση νίκη, καθώς προηγήθηκε στο 30' με 59-49.
Στο τέταρτο και τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Η μεν Γαλατασαράι είχε αποδεχθεί την ήττα της, ενώ η Μπαρτσελόνα συνέχισε να εκτελεί το καλάθι της τουρκικής ομάδας πίσω από τα 6,75μ, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της. Επόμενη αναμέτρηση των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένη για την Μεγάλη Πέμπτη (17/4, 22:00).

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 33-35, 59-49, 88-61

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πασκουάλ): Πούλεν 11 (3), Ντόρσεϊ 8, Σάδα 2, Χουέρτας, Αμπρίνεθ 5 (1), Ναβάρο 12 (2), Παπανικολάου 4, Όλεσον 11 (3), Λόρμπεκ 6, Νάχμπαρ 19 (3), Τόμιτς 10.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ (Αταμάν): Έρτσεγκ 4 , Χέρστον 6, Μαρκοϊσβίλι 3 (1), Ακυόλ 1, Αλντεμίρ 9, Μενσά - Μπονσού 5, Μακβάν 4, Αρόγιο 14 (2), Γκιουλέρ, Αρσλάν 9 (2), Ντάντλεϊ 6, Ντόμερκαντ