Πέμπτη, 17 Απριλίου 2014

Είναι πολύ βαριά η φανέλα της Μακάμπι

Είναι πολύ βαριά η φανέλα της Μακάμπι (vds)Η Μακάμπι Τελ Αβίβ απέδειξε πως έχει πολύ βαριά φανέλα και αφού ανέτρεψε διαφορά 12 πόντων σε 2:19 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, επικράτησε του Μιλάνου με 101-99, έσπασε την έδρα της ιταλικής ομάδας και έκανε το 1-0 στη σειρά.

Η Μακάμπι, έδειξε περίσσιο πάθος στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στα τελευταία λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου και πήρε μια τεράστια νίκη εν όψει της συνέχειας της σειράς. Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ήταν ο Ρίκι Χίκμαν με 26 πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και τρεις ασίστ, ενώ ο άνθρωπος που γύρισε το παιχνίδι ήταν ο Ταϊρές Ράις, που κουβάλησε μόνος του την Μακάμπι στο τέλος.

Το Μιλάνο ήταν μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι διατηρούσαν σταθερά ένα προβάδισμα 6-9 πόντων, ενώ στην τρίτη περίοδο ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους φτάνοντας τη διαφορά ακόμη και στους 12 πόντους (57-45).
Ο Ράις και η τεράστια ανατροπή
Αυτό που κατάφεραν όμως οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ στα τελευταία 2:19 λεπτά του αγώνα ήταν πραγματικά εκπληκτικό. Ο πίνακας του σκορ στο «Φόρουμ» του Μιλάνου έδειχνε τους Ιταλούς στο +12, ωστόσο 2 λεπτά και 19 δευτερόλεπτα αργότερα το παιχνίδι είχε γυρίσει τούμπα και οι Ισραηλινοί ήταν μπροστά στο σκορ με έναν πόντο.
Αρχικά, η Μακάμπι μείωσε στους τέσσερις πόντους (84-80) 40 περίπου δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ενώ ένα αντιαθλητικό φάουλ του Μέλι και ένα γκολ-φάουλ του Ράις στην αμέσως επόμενη φάση έφεραν τα πάνω κάτω στο παιχνίδι. Η Μακάμπι μείωσε στον πόντο (85-84) και με δυο βολές του Ράις πέρασε μπροστά στο σκορ.
Στην τελευταία φάση του αγώνα και με 21 δευτερόλεπτα να απομένουν πήρε την κατάσταση στα χέρια του ο Κιθ Λάνγκφορντ, ο οποίος αφού «χόρεψε» με κάποιες σταυρωτές τον Χίκμαν, κατάφερε και πήρε το φάουλ 70 εκατοστά πριν τη λήξη του παιχνιδιού.
Ο Αμερικανός σκόρερ ευστόχησε στη μία εκ των δύο βολών και έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση με το σκορ στο 87-87.

ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ παιχνίδι στην παράταση
Στο έξτρα πεντάλεπτο το παιχνίδι ήταν κυριολεκτικά στην κόψη του ξυραφιού. Η Μακάμπι προηγήθηκε με 93-89 1:30 πριν το τέλος, ωστόσο δυο καλές άμυνες των Ιταλών και ένα μεγάλο τρίποντο του Λάνγκφορντ έδωσαν εκ νέου προβάδισμα στο Μιλάνο με 96-95.
Παρόλα αυτά, με τέσσερις εύστοχες βολές του Ρίκι Χίκμαν η Μάκαμπι προηγηθηκε με τρεις πόντους, 11 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Ο Λάνγκτον με 2/2 βολές μείωσε στον πόντο (98-99), ωστόσο και πάλι ο Χίκμαν με 2/2 βολές έδωσε και πάλι προβάδισμα ασφαλείας στη Μακάμπι (98-101). Τελικά το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από μία εύστοχη βολή του Λάνγκφορντ.
Σούπερ Σόφο
Ειδική αναφορά αξίζει να γίνει στην απόδοση του Σοφοκλή Σχορτσανίτη. Ο Έλληνας σέντερ ήταν πραγματικός οδοστρωτήρας μέσα στις δύο ρακέτες και βοήθησε τα μέγιστα ώστε να παραμείνει η ομάδα του κοντά στο σκορ και να μην επιτρέψει στο Μιλάνο να ξεφύγει.
Ο Σόφο τελείωσε το παιχνίδι με 17 πόντους (7/9 δίποντα, 3/4 βολές), τρία ριμπάουντ, δύο ασίστ, τρία λάθη και πέντε κερδισμένα φάουλ σε 15 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 47-42, 70-58, 87-87, 99-101

ΜΙΛΑΝΟ(Μπανκι):Τσερέλα, Μέλι 9 (3), Χάκετ 11, Κανγκούρ 5 (1), Λάνγκφορντ 18 (2), Σάμουελς 17, Λαουάλ 14, Μος 10 (3), Τζέρελς 15 (3)

ΜΑΚΑΜΠΙ(Μπλατ): Ράις 17(9/9β), Σμιθ 7, Χίκμαν 26 (3), Ινγκλις 11 (1), Τάιους 8, Πνίνι 4,Ζίζιτς ,Οχαγιόν 4, Λάντσεσμπεργκ, Μπλου 7, Σχορτσιανίτης 17