Σάββατο, 22 Μαρτίου 2014

«Άλμα» πρόκρισης, με εκτελεστή τον Μπράμο!

«Άλμα» πρόκρισης, με εκτελεστή τον Μπράμο! (vds)Και τη νίκη τη διαφορά! Με ένα Μάικ Μπράμο στην καλύτερη ίσως εμφάνισή του με τη φανέλα του Παναθηναϊκού (23π., 7/8τρίπ, δηλαδή 87%!), ο Παναθηναϊκός πέτυχε νίκη εξαιρετικής σημασίας επί της Φενέρμπαχτσε με 76-67, καλύπτοντας και τη διαφορά του πρώτου αγώνα!

Οι πράσινοι όχι μόνο δεν επηρεάστηκαν από την επιστροφή του Ομπράντοβιτς (περισσότερο έδειχνε να έχει επηρεαστεί ο ίδιος και η ομάδα του), αλλά είχαν μια από τις καλύτερες φετινές τους παρουσίες τους.
Πλέον με αυτή τη νίκη έκαναν μεγάλο βήμα για την υπόθεση πρόκριση, που τώρα έχει περάσει στα χέρια τους.
Ειδικά επιθετικά είδαμε έναν Παναθηναϊκού με εξαιρετική αποτελεσματικότητα σε μεγάλα διαστήματα του παιχνιδιού, με χαρακτηριστικότερο το 12/26 τρίποντα (46,2%)! Εξαιρετικός ο Ράιτ, πολύτιμη η προσφορά του Μάικ Μπατίστ, ειδικά στο πρώτο μέρος, όπως και των Φώτση-Διαμαντίδη στο δεύτερο.
Το τριφύλλι έκανε θραύση στα ριμπάουντ (41 έναντι 29), ενώ κράτησε στα χαμηλά και με όχι με καλά ποσοστά τα περισσότερα ατού των φιλοξενούμενων. Κι όλα αυτά ενώ για μία ακόμη φορά δεν αγωνίστηκαν Λάσμε και Κάρι (ήταν στην αποστολή).
«Ζημιά» μέσα στην ρακέτα
Το ξεκίνημα δεν ήταν καλό για τον Παναθηναϊκό. Η ζώνη με προσαρμογές έβγαλε εκτός ρυθμού την πράσινη επίθεση, την ώρα που το ο Μπογκντάνοβιτς ήταν ο «φύλακας-άγγελος» του Διαμαντίδη. Αντιθέτως, η Φενέρ ξεκίνησε με μεγάλη ευστοχία στο ματς, «χτυπώντας» μέσα στην ρακέτα, είτε με τους ψηλούς (Ζόριτς, Μπιέλιτσα) είτε με μπασίματα. Έτσι η ομάδα του Ομπράντοβιτς είχε συνεχώς το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο ξεφεύγοντας ακόμη και με 7π. (12-19 στο 8':30'').
Επιστροφή με Μπατίστ και Ράιτ!
Ο Παναθηναϊκός δεν πατούσε καλά και ο Αλβέρτης προχώρησε σε αρκετές αλλαγές. Εκείνοι που έκαναν όμως την διαφορά ήταν οι Μπατίστ και Ράιτ. Ο Αμερικανός σέντερ έδωσε σπουδαίες λύσεις ειδικά στην άμυνα (και τις αλληλοκαλύψεις), ενώ ο συμπατριώτης του γκαρντ, έδωσε την ενέργεια που έλειπε στην επίθεση (έτρεξε την ομάδα στο ανοικτό γήπεδο) και παράλληλα πέτυχε 10π., όλους στο δεύτερο δεκάλεπτο! Έτσι το τριφύλλι απάντησε με ένα 12-2 προσπερνώντας με 24-21 στο 13'!
Πολύτιμες λύσεις από την περιφέρεια έδωσε και ο Μπράμος με 2/2 τρίποντα, με το ημίχρονο να κλείνει στο 41-37 για το συγκρότημα του Αλβέρτη.
«Βομβαρδισμός» από Μπράμο-Φώτση
Το τριφύλλι μπήκε «μουδιασμένα» στο τρίτο δεκάλεπτο, κάνοντας περίπου 3.5 λεπτά να σκοράρει (με τρίποντο του Διαμαντίδη), βλέποντας την Εφές να προηγείται εκ νέου με (44-43 στο 24') Ωστόσο έκτοτε έβλεπε συνεχώς την πλάτη του Παναθηναϊκού. Πρώτα ο Μπράμος και εν συνεχεία ο Φώτσης άρχισαν να «βομβαρδίζουν» από τα 6,75μ., ενώ η πιεστική άμυνα του τριφυλλιού περιόρισε τους Τούρκους στους 12π. ενεργητικό. Ένα μάλιστα τρίποντο του Φώτση στην εκπνοή έστειλε την διαφορά για πρώτη φορά απόψε στους 9 (58-49)!

Στο +15, χαλάρωση και... διαφορά!
Η ψυχολογία ήταν με το μέρος των γηπεδούχων ξεκάθαρα, ο Μπράμος συνέχιζε το... βιολί του ενώ και ο Διαμαντίδης ο οποίος στο μέρος δεν ήταν καλός, είχε μπει πλέον για τα καλά στην εξίσωση (τα έκανε όλα). Η διαφορά εκτοξεύθηκε ακόμη και στους 15 (66-51 στο 33') με το ΟΑΚΑ να έχει σηκωθεί όρθιο και να πανηγυρίζει.
Στα επόμενα λεπτά όμως μια χαλάρωση που έδειξε ο Παναθηναϊκός και η έμπνευσητου Ομπράντοβιτς να χαμηλώσει το σχήμα του (έπαιξε με 5άρι τον Μπιέλιτσα) έδωσε τη δυνατότητα στους Τούρκους να πλησιάσουν απειλητικά στους 6 (68-62), τρία λεπτά πριν τη λήξη. Ωστόσο οι παίκτες του Αλβέρτη έδειξαν ψυχράιμία, ωριμότητα και εκμεταλλεύθηκαν τις βολές που έξυπνα κέρδισαν. Ο Μπράμος έριξε μία ακόμη... τρίποντη βόμβα στα 2.42 πριιν το τέλος (71-62), ενώ ο Διαμαντίδης δεν λάθεψε από την γραμμή της φιλανθρωπίας.
Το τελικό 76-67 ήρθε μέσα σε αποθέωση από τους 20.000 φίλους των πράσινων που χειροκρότησαν εκ νέου τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς, ο οποίος όμως αυτή τη φορά ήταν στην πλευρά του χαμένου.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 41-37, 58-49, 76-67

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αλβέρτης): Μπράμος 23 (7/8 τρ), Μπατίστ 2 (7ρ), Φώτσης 10 (9ρ), Ούκιτς 8, Λάσμε 1, Μαυροκεφαλίδης 2, Διαμαντίδης 15 (6ρ, 6α), Ματσιούλις 5, Ράιτ 10.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): ΜακΚάλεμπ 6, Τζάκσον 7, Ονάν 7, Μπιέλιτσα 9, Μαχμούτογλου, Κλέιζα 9, Σέκουλιτς 2, Ζόριτς 4, Μπογκντάνοβιτς 10, Πρέλντζιτς 13.