Δευτέρα, 10 Φεβρουαρίου 2014

Τον «σάρωσε» και το σήκωσε

Με επιμέρους 35-7 στο τρίτο δεκάλεπτο και 50-13 στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε σε περίπατο τον τελικό του Κυπέλλου απέναντι στον Άρη στο Ηράκλειο (90-53) και κατέκτησε το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατάφερε να είναι ανταγωνιστική μόνο στο πρώτο ημίχρονο το οποίο ολοκληρώθηκε με 40-40! Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο οι «πράσινοι» ήταν καταιγιστικοί, ξέφυγαν με 75-47 και «καθάρισαν την υπόθεση τίτλος…
Ο Άρης μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι και κατάφερε να επιβάλλει το ρυθμό του απέναντι στον Παναθηναϊκό, ο οποίος αντιμετώπιζε αμυντικά προβλήματα. Με ηγέτη τον Μποχωρίδη και όντες γενικά εύστοχοι από μέση και μακρινή απόσταση οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να είναι κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο και στο 6’ να προσπεράσουν 15-13 πριν την ολοκλήρωσή του με 20-18 υπέρ του «τριφυλλιού». Η υπεροπλία των «πράσινων» μέσα στη ρακέτα δεν αποτυπώθηκε στο παρκέ ούτε στη δεύτερη περίοδο, μια και οι παίκτες του Μίνιτς έπαιζαν πολύ έξυπνα. Ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 5-0 στο πρώτο δίλεπτο του δευτέρου δεκαλέπτου (25-18), ωστόσο οι «κίτρινοι» απάντησαν με ένα δικό τους 7-0 και στο 14’ έφεραν το ματς στα ίσια (25-25), ενώ στο 16’ προσπέρασαν εκ νέου με 31-29.
Οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να «χτίσουν» διαφορά 5 πόντων στο 17’ (38-33), με τον Παναθηναϊκό να αντιδρά και να κλείνει το ημίχρονο με το σκορ ισόπαλο (40-40). Ο Κάρι ήταν ο παίκτης που κρατούσε τους «πράσινους» μέσα στο παιχνίδι στο φινάλε του πρώτου μέρους ενώ στο ξεκίνημα της επανάληψης ήταν εκείνος που μαζί με τον Φώτση έδωσαν το σύνθημα της γενικής επίθεσης. Η άμυνα του «τριφυλλιού» επέστρεψε στα φυσιολογικά της επίπεδα και δεν επέτρεψε στον Άρη να σκοράρει μέχρι το 24’ διάστημα κατά το οποίο η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη πέτυχε 14 πόντους με αποτέλεσμα να ξεφύγει με 54-40.

Κάπου εκεί ο κατέστη σαφές το ποιος είναι το αφεντικό του αγώνα. Στο 29’ η διαφορά υπέρ του «τριφυλλιού» έφτασε στους 25 πόντους (72-47) έπειτα από ένα τρίποντο του Γιόνας Ματσιούλις ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 75-47!!! Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τον Αργύρη Πεδουλάκη να έχει την πολυτέλεια να ξεκουράσει κάποια βασικά του στελέχη δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του.

Δεκάλεπτα: 13-12, 40-40, 75-47, 90-53.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος, Μπράμος 8(2), Κάρι 17(3), Μπατίστ 4, Φώτσης 11(3), Ούκιτς 6, Λάσμε 7, Μαυροκεφαλίδης 4, Διαμαντίδης 7(1), Παππάς 7(1), Ματσιούλις 13(3), Γιάνκοβιτς 6

Αρης (Μίνιτς): Μποχωρίδης 12(2), Χαντ, Πελεκάνος 9(1), Γκίκας 1, Τσακαλέρης 7, Ασημακόπουλος, Χαρίσης, Λαρετζάκης, Βεζένκοφ 9(1), Μούρτος 5 Αθηναϊου 10 (1)