Σάββατο, 4 Ιανουαρίου 2014

Πολύτιμη νίκη ο Πανελευσινιακός

Αποφασιστικός ο Πανελευσινιακός λύγισε την αντίσταση του ΚΑΟΔ με 73-67 παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Οι Δραμινοί με επτά συνεχόμενους πόντους από τον Μπράουν προηγήθηκαν 6-7, όμως ο Αμερικανός έκανε γρήγορα δύο φάουλ για να γίνει άμεσα αλλαγή. Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στη συνέχεια απάντησαν με επιμέρους 9-2 εκμεταλλευόμενοι τις βολές από φάουλ και τεχνική ποινή που δέχτηκε ο Τζόουνς για να προηγηθούν έτσι με 15-9 στο 9, ενώ ανέβασαν τη διαφορά και στο +8 στο 12’ (21-13).

Ο ΚΑΟΔ επιλέγοντας να πιέσει με παγίδες σε όλο το γήπεδο κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι πλησιάζοντας σε 31-30 στο 19’, αλλά με σερί 4-0 οι «μπλε» έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι 35-30. Στην τρίτη περίοδο με τον Τζόουνς να σημειώνει 7 συνεχόμενους πόντους ο Πανελευσινιακός ξέφυγε με 44-34 .

Ο ΚΑΟΔ έκανε πολλά λάθη στο επιθετικό κομμάτι αντιμετωπίζοντας προβλήματα απέναντι στην άμυνα ζώνης των γηπεδούχων με αποτέλεσμα στο 32’ να βρεθεί πίσω με 55-44. Με δύο τρίποντα του Μπράουν και δύο πόντους από ντον Στίγκερς πλησίασε σε 59-54 (35’), όμως ο Φαγιέ με τρίποντο έγραψε το 62-54 (4.40 πριν το φινάλε) κόβοντας τα… πόδια των Δραμινών. Ο Πανελευσινιακός με ωριμότητα στα τελευταία λεπτά πήρε την πολύτιμη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 35-30, 50-42, 73-67.

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Παπαμακάριος 15 (2), Αράπης, Ρος 8, Δημακός, Τζόουνς 14 (1), Φαγιέ 15 (1), Τέρνερ 10, Μάντζαρης 4, Αβραμίδης 7.

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σφλατσάκης 2, Τζόουνς 8, Στίγκερς 6, Μπράουν 20 (4), Βον 6, Μάρκοβιτς 11 (2), Σπυριδωνίδης, Μπάβτσιτς 5, Ζάρας 9, Χρυσικόπουλο