Κυριακή, 26 Ιανουαρίου 2014

Ξέσπασε στην Βιτόρια ο Θρύλος!

Ο Ολυμπιακός ξέσπασε στην Βιτόρια (89-70 την Λαμποράλ Κούτσα) για τις ήττες από Μπαρτσελόνα και Παναθηναϊκό!

Οι «ερυθρόλευκοι» θύμισαν τον καλό εαυτό τους στην Φερνάντο Μπουέσα Αρίνα και με εξαιρετική ομαδική λειτουργία σε άμυνα και επίθεση από το 4’ έως το 30’… ισοπέδωσαν τους αντιπάλους τους και πέτυχαν την δεύτερη νίκη τους στο «Τοπ 16» της Ευρωλίγκας. Κορυφαίοι του Ολυμπιακού ήταν ο Ματ Λοτζέσκι και ο Βασίλης Σπανούλης, που ήταν εκπληκτικός στην δημιουργία και στο σκορ. Οι πρωταθλητές Ευρώπης για δύο σερί σεζόν, τελείωσαν το ματς με 11/21 τρίποντα, ενώ στο πρώτο ημίχρονο είχαν 9/13!

Από το -6 στο +22!
Ο Ολυμπιακός άρχισε άσχημα τον αγώνα χωρίς καλή άμυνα στον Ερτέλ και συγκέντρωση στην επίθεση και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10-4 λίγο πριν το τρίτο λεπτό, αναγκάζοντας τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ άουτ. Οι «ερυθρόλευκοι» μετά το τάιμ άουτ του Μπαρτζώκα, έβγαλαν ενέργεια και επιθετικότητα στην άμυνα – ο Μπέγκιτς έκανε καλή δουλειά στον Πλάις - και από την καλή άμυνα τους βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, που όσο κυλούσε ο χρόνος γινόταν όλο και πιο ξέφρενος!

Με τρίποντο του Λοτζέσκι, που μπήκε στο ματς στο 4’ και ήταν εκπληκτικός στο πρώτο ημίχρονο, και βολή του Σπανούλη από τεχνική ποινή στον Νοτσιόνι για θέατρο, οι πρωταθλητές Ευρώπης προσπέρασαν στο σκορ (13-12) λίγο μετά το πρώτο πεντάλεπτο. Με τους Σπανούλη, Λότζεσκι ασταμάτητους και τον αρχηγό του Ολυμπιακού όχι μόνο να σκοράρει, αλλά και να δημιουργεί (5 ασίστ στα πρώτα 13’ του αγώνα), οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με 10 (24-14) στο 8’ και το πρώτο δεκάλεπτο στο +11 (26-15).

Με δύο τρίποντα των Σπανούλη, Πέτγουεϊ απέναντι στην ζώνη της Λαμποράλ Κούτσα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με νταμπλ σκορ (36-18) στο 13’. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν προς στιγμή (40-26, 46-30 στο 15’ και 47-33 στο 16’) με τον Ερτέλ πρωταγωνιστή, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» ήταν συνεπείς στην άμυνα και είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση. Με δύο τρίποντα από τους Κατσίβελη, Σλούκα ανέβασαν την διαφορά στους 22 (55-33) στο 17’.
Οι πρωταθλητές Ευρώπης τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο στο +21 (59-38) με το εκπληκτικό 9/13 τρίποντα, που ήταν απόρροια της πολύ καλής κυκλοφορίας της μπάλας στην επίθεση τους (10 ασίστ έναντι 6 των γηπεδουχών).

Μέχρι και 30
Με πέντε πόντους του Περπέρογλου (καλάθι και τρίποντο) και τέσσερις του Ντάνστον ο Ολυμπιακός ανέβασε την διαφορά στους 30 (70-40) στα πρώτα τρία λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν στον ίδιο ξέφρενο ρυθμό μέχρι το 26’, που με τρίποντο του Λοτζέσκι η διαφορά έφτασε τους 29 (73-44).
Η Λαμποράλ έκανε σερί 7-0 και μείωσε στους 22 (73-51) στο 28’, αλλά ο Ολυμπιακός με τρίποντο του Κόλινς και δύο βολές του Σλούκα τελείωσε την τρίτη περίοδο στο +25 (78-53).

Με καλάθι του Κόλινς στον αιφνιδιασμό από κλέψιμο του οι πρωταθλητές Ευρώπης προηγήθηκαν με 27 (80-53) με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου και από εκείνο το σημείο και μετά… κατέβασαν ταχύτητα όπως είναι φυσιολογικό. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την χαλάρωση των «ερυθρόλευκων» και τις δοκιμές σχημάτων και προσώπων από τον Γιώργο Μπαρτζώκα και μείωσαν μέχρι τους 16 (82-66) στο 36’, αλλά η επιβλητική νίκη του Ολυμπιακού δεν αμφισβητήθηκε ούτε για δευτερόλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 38-59, 53-78, 70-89
.
ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (Σκαριόλο): Μαινόλντι, Νοτσιόνι 11 (1/2 β., 2/4 διπ., 2/4 τριπ., 4-0 ριμπ.), Ποέτα 7 (1), Φαν Όστρουμ 4, Χάμιλτον 1, Ντιοπ 10 (0/2 β., 5/7 διπ., 5-2 ριμπ.), Χοτζ 7, Μαρτίνεθ, Πλάις 4, Ερτέλ 12 (2/2 β., 5/8 διπ., 0/1 τριπ., 6 α.), Γέλινεκ 12 (7/8 β., 1/2 διπ., 1/1 τριπ.), Κοσέρ 2 (2-2 ριμπ., 3 λ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 3 (1), Ντάντσον 14 (0/3 β., 7/8 διπ., 2-1 ριμπ.), Σπανούλης 13 (3/4 β., 2/4 διπ., 2/5 τριπ., 7α.), Περπέρογλου 11 (2/2 β., 3/6 διπ., 1/2 τριπ., 5-0 ριμπ.), Σλούκας 9 (2/2 β., 2/2 διπ., 1/3 τριπ., 3 α.), Κόλινς 5 (1), Σίμονς, Μπέγκιτς 4, Πρίντεζης 9 (3/7 διπ., 1/3 τριπ., 5-2 ριμπ., 3 α.), Μάντζαρης 1 (1/2 β., 0/1 διπ., 4-1 ριμπ., 3 α.), Κατσίβελης 3 (1), Λοζέσκι 17 (4/6 β., 2/2 διπ., 3/5 τριπ., 5-1 ριμπ.).