Κυριακή, 26 Ιανουαρίου 2014

Με σφραγίδα Χαρτ

Με ηγέτη τον Τζάστιν Χαρτ το Ρέθυμνο διέλυσε (86-67) τον Κολοσσό και έφτασε τις έξι νίκες στο πρωτάθλημα.

Οι Κρητικοί έπαιξαν εξαιρετικά στο πρώτο ημίχρονο, όπου και «καθάρισαν» το παιχνίδι. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν ασταμάτητος και οδήγησε την ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη στη νίκη. Επιβάλλοντας τον ρυθμό τους οι κρητικοί ουσιαστικά κυριάρχησαν από το πρώτο 10λεπτο (26-10) παίζοντας εξαιρετικά και στην άμυνα. Οι φιλοξενούμενοι πλήρωσαν τις κακές επιλογές τους και βρέθηκαν από τα πρώτα λεπτά να κυνηγούν στο σκορ. Οι λύσεις του Μπαμπάλε Όσμπι και του Χριστόφορου Στεφανίδη δεν έφταναν για να μείνουν σε απόσταση… βολής οι Ροδίτες.

Με την διαφορά στο +21 (52-31) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και με τον Χαρτ να «χορεύει» τον Κολοσσό το Ρέθυμνο έπαιζε… μόνο του. Ο Γκάμπριελ ήταν εξαιρετικός και συνέβαλλε κι αυτός στην εύκολη επικράτηση των Κρητικών, που μετέτρεψαν το δεύτερο μέρος σε τυπικά διαδικασία, αφού όσο κι αν προσπάθησαν οι φιλοξενούμενοι να ρίξουν την διαφορά δεν τα κατάφεραν.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-10, 52-31, 69-51, 86-67.