Κυριακή, 1 Δεκεμβρίου 2013

Πάτησε γκάζι και... χάθηκε ο Ολυμπιακός!

Πάτησε γκάζι και... χάθηκε ο Ολυμπιακός! (vds) Λιγότερο από 10 αγωνιστικά λεπτά χρειάστηκε ο Ολυμπιακός ώστε να πατήσει το γκάζι και να φτάσει στην άνετη επικράτηση με 93-61 επί του Άρη στο ΣΕΦ, στο πρώτο παιχνίδι με κόσμο μετά από την τιμωρία του.

Οι Θεσσαλονικείς ήταν ανταγωνιστικοί για τρεις περιόδου, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, δεν τους επέτρεψε σε κανένα σημείο να μείνουν στο ρυθμό του αγώνα.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας μοίρασε το χρόνο σε όλους τους παίκτες του και τους είδε, επίσης όλους, να σκοράρουν. Μάλιστα οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τους περισσότερους από τους μισούς πόντους τους από τους παίκτες ρακέτας.
Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παιχνίδι με διάθεση... να παίξουν μπάσκετ και τουλάχιστον σε ό,τι έχει να κάνει με την επίθεση το κατάφεραν. Το παιχνίδι πήρε από νωρίς γρήγορο ρυθμό, με τον Ολυμπιακό να φτάνει γρήγορα στους 20 πόντους και στο 8' να έχει ήδη διαφορά 12 πόντων (27-15).

Πέντε γρήγοροι πόντοι από τον Γκίκα στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, έριξαν τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (29-25), αλλά οι γηπεδούχοι με τους Μπέγκιτς και Ντάνστον να κυριαρχούν στις δύο ρακέτες, έχτισαν εκ νέου διαφορά και έκλεισαν το ημίχρονο στο +11 (44-33).

Έκλεισε τη διαφορά Άρης
Στην τρίτη περίοδο, ο ρυθμός έπεσε, με τους φιλοξενούμενους να δίνουν έμφαση στην άμυνά τους που τους έδωσε την ευκαιρία να βρουν πόντους στην επίθεση και να κλείσουν τη διαφορά, δείχνοντας πως μπορούν να «χτυπήσουν» το παιχνίδι.

Μέσε σε λιγότερο από τρία λεπτά, ο Άρης έτρεξε επιμέρους σκορ 11-2 μετατρέποντας το 50-35 σε 52-46 στα μέσα της περιόδου, ενώ στο φινάλε του δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός προηγούταν μόλις με πέντε πόντους (59-54).

«Άλλος» Ολυμπιακός
Οι γηπεδούχοι ωστόσο δεν είχαν διάθεση για περιπέτειες. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας συνέχισε να μοιράζει το χρόνο (μόλις δύο παίκτες έπαιξαν περισσότερο από 20') και μέσα σε ένα πεντάλεπτο ο Ολυμπιακός, βγάζοντας ενέργεια στην άμυνά του, έτρεχε επιμέρους σκορ 19-3 έχοντας πλέον διαφορά 21 πόντων (78-57).

Ο Άρης, με εξαίρεση κάποιες προσπάθειες του Χαρίση, δε μπορούσε να φτάσει στο αντίπαλο καλάθι, σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό, που ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους 30 πόντους και έφτασε στη νίκη με το εμφατικό 93-61.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 44-33, 59-54, 93-61

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 7 (1), Λο 2, Ντάνστον 16, Σπανούλης 12 (1), Παπαπέτρου 2, Σλούκας 10 (2), Λοτζέσκι 6 (1), Μπέγκιτς 14, Πρίντεζης 8, Μάντζαρης 6 (1), Κατσίβελης 6, Αγραβάνης 3.

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Μποχωρίδης, Πελεκάνος 15 (1), Γκίκας 8 (2), Χαρίσης 4, Βεζένκοφ 19 (3), Σαρικόπουλος 8, Μούρτος, Αθηναίου 7 (1), Μήτογλου.