Κυριακή, 8 Δεκεμβρίου 2013

Δίδυμο - φωτιά «σκότωσε» τον ΠΑΟΚ!

Δίδυμο - φωτιά «σκότωσε» τον ΠΑΟΚ!Μια σπουδαία νίκη πήρε η Νέα Κηφισιά επικρατώντας με 95- 86 εντός έδρας επί του ΠΑΟΚ, για την 9η αγωνιστική της Basket League. Οι γηπεδούχοι, είχαν σε πολύ καλή μέρα τον Κρόκερ και τον Βασίλιεβιτς, που είχαν 29 και 24 πόντους αντίστοιχα.

Για τον ΠΑΟΚ, o Κούπερ έκανε μεγάλη προσπάθεια και είχε 20 πόντους ενώ ο Τσαϊρέλης και ο Μαργαρίτης έμειναν στους 11 και στους 13. Ντεμπούτο με την φανέλα της Κηφισιάς έκανε και ο Μιχάλης Κακιούζης, που είχε έξι πόντους και τέσσερα ριμπάουντ.

Η Νέα Κηφισιά μπήκε με φόρα και προηγήθηκε με 17-11 στο 5΄ με 12 πόντους του Κρόκερ, αλλά o ΠΑΟΚ έκανε την ανατροπή και πέρασε μπροστά με 22-19. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, με επιμέρους σκορ 19-19 η ομάδα της Θεσσαλονίκης κράτησε το προβάδισμα της και έκλεισε το ημίχρονο με 41-38.
Με πρωταγωνιστή τον Κρόκερ οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς πάλι στα ίσια στο 23΄με 43-43 και πήραν προβάδισμα με 57–50 στο 26΄. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε την Νέα Κηφισιά μπροστά με 69-65. Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 10 πόντους (85-75) τρία λεπτά πριν το τέλος και «έφυγαν» στο +12 (91-79), για να πάρουν την νίκη με 95-86.
Τα δεκάλεπτα: 22-19, 38-41, 69-65, 95-86

Νέα Κηφισιά: Βασίλιεβιτς 24 (4), Λιακόπουλος 2, Κρόκερ 29 (3), Κομποδιέτας 3 (1), Σιούτης, Γκάρετ 2, Γουντς 12, Τσαλδάρης 10 (2), Αντεγκμπόγιε 3 (1), Κακιούζης 6 (2), Μπάρλος 4.

ΠΑΟΚ : Πέιν 7, Κούπερ 20 (3), Χαραλμαπίδης 2, Τσόχλας 8 (2), Βουτσίσεβιτς, Τσαϊρέλης 11 (1), Δέδας 9 (3), Μαργαρίτης 13 (1), Καλλές, Μπόγρης 16, Κασελάκης, Λιάπης.