Κυριακή, 8 Δεκεμβρίου 2013

Τρίποντη... εκτέλεση...

Τρίποντη... εκτέλεση και ΑΡΗΣ-Ηλυσιακός 75-64 Ο ΑΡΗΣ διατήρησε το αήττητο του κόντρα στον Ηλυσιακό, επικρατώντας με 75-64 έχοντας για κορυφαίους τους Αθηναίου, Πελεκάνο και Βεζένκοφ.

Ο Βεζένκοφ ξεκίνησε… ζεστός και με πέντε πόντους έκανε το 7-4, όμως ο Ηλυσιακός αντέδρασε και προηγήθηκε με 10-12 στο πέμπτο λεπτό. Η είσοδος Σαρικόπουλου έδωσε δύναμη στην ρακέτα και πόντους με τον ΑΡΗ να προηγείται με 15-14, όμως οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν την εκπνοή της πρώτης περιόδου σε 18-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ με σκληρή άμυνα κράτησε άποντο τον Ηλυσιακό για περίπου 4 λεπτά και πήρε διαφορά έξι πόντων (24-18). Άμεση  αντίδραση για τον  Ηλυσιακό ο οποίος ισοφάρισε σε 29-29, με τους παίκτες του Αγγέλου να ξεφεύγουν και πάλι με 36-31, πριν  το 36-33 του 20ου λεπτού.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ συνδύασε την εξαιρετική άμυνα και την επιθετική… έξαρση του Γιάννη Αθηναίου ο οποίος πέτυχε 11 πόντους. Ο πλέι μέικερ του ΑΡΗ σκόραρε, οι συμπαίκτες του έπαιζαν σκληρή άμυνα και έτσι οι «κίτρινοι» άρχισαν να αυξάνουν την διαφορά.

Με ένα σερί 8-0 ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 50-41 στο 26ο λεπτό, ενώ η διαφορά έφτασε στους 15 πόντους (59-44) με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου με τρίποντο του Αθηναίου, ο οποίος συνέχισε να σκοράρει από οποιαδήποτε θέση στέλνοντας μάλιστα με πέντε συνεχόμενους πόντους την διαφορά στους 17 πόντους (64-47) στο 33ο λεπτό.

Τίποτα δεν άλλαξε στα λεπτά που ακολούθησαν με τους «κίτρινους» να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, η διαφορά έφτασε στους 19 (70-51) και να κερδίζουν με 75-64.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 36-33, 59-44, 75-64.
ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 2, Χαντ, Πελεκάνος 15 (11ρ.), Γκίκας 3 (1), Ασημακόπουλος 9, Βεζένκοφ 10 (2), Σαρικόπουλος 3, Μούρτος 9 (2), Αθηναίου 19 (4).

Ηλυσιακός: Καφκής 4,Αντωνάκης 11, Σμιθ, Χατζής 2, Ζούμπος, Δορκοφίκης 9 (1), Στέφενς, Βαβάτσικος, Ιωάννου 5 (1), Εμπότζ 15,Άντερσον 15 (1).