Κυριακή, 29 Δεκεμβρίου 2013

Ο Πανιώνιος νίκη με Ρέθυμνο

Ο Πανιώνιος έκλεισε με νίκη το 2013, καθώς επικράτησε στο Αρτάκης του Ρεθύμνου με 74-66 αφήνοντας πίσω του τον αποκλεισμό το Κύπελλο.

Οι γηπεδούχοι επιδίωξαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από νωρίς προηγούμενοι 13-7 στο 5’, αλλά τα δύο γρήγορα φάουλ που φορτώθηκαν οι ΜακΚόλουμ και Κάρτερ, αλλά και ορισμένα επιπόλαια λάθη επέτρεψαν στους Κρητικούς να αντιδράσουν. Έτσι αφού μείωσαν σε 21-19 στο 10’, ισοφάρισαν σε 26-26 στο 15’. Εκεί όμως οι Νεοσμυρνιώτες απάντησαν με σερί 10-0 έκαναν το 36-26 (19’) και έκλεισαν το ημίχρονο με τη διαφορά στους 11 πόντους (39-28).

Στην τρίτη περίοδο ο Πανιώνιος στηριζόμενος στην ευστοχία του έξω από τη γραμμή των τριών πόντων κατάφερε να... ανοίξει τη διαφορά προηγούμενος με 65-47 στο 29'. Το Ρέθυμνο με επιμέρους 1-6 μείωσε σε 66-53. Μάλιστα βελτιώνοντας την άμυνά του πλησίασε σε 68-60 στο 36', όμως με 4/4 βολές από Μπατή και ΜακΚόλουμ το σκορ έγινε 72-60 2'.35'' πριν το τέλος και εκεί ουσιαστικά τελείωσαν όλα.

Τα δεκάλεπτα:  21-19, 39-28, 66-53, 74-66.

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 19 (4), Σταμάτης, Ντούβνιακ 6, Κάρτερ 12 (2), Μίλμπορν 9 (3), Αθανασούλας 1, Μπατής 13 (1), Λάνγκφορντ 4, Μισέλ 4, Σίμτσακ, Κυρίτσης 6, Σαλούστρος.

Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χαρτ 9, Καλλινικίδης, Κουμπούρας 11, Αγγελόπουλος 6 (1), Ράιτ 6, Καλαμπόκης 11 (1), Κανονίδης 6, Σίννης, Λάτοβιτς 6 (2), Αλεξάντερ, Άρμπετ, Γκάμπριελ 11 (1).