Σάββατο, 28 Δεκεμβρίου 2013

Ασταμάτητη η Νέα Κηφισιά!

Ασταμάτητη η Νέα Κηφισιά!Την τρίτη της διαδοχική νίκη πανηγύρισε η ΑΕΝ Κηφισιάς, που επιβλήθηκε με 72-54 του Απόλλωνα Πάτρας με τον οποίο μέχρι πρότινος ήταν ισόβαθμη.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα από τους Αχαιούς και ήλεγχε το ματς καθ' όλη τη διάρκειά του.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Κρόκερ που έκανε νταμπλ-νταμπλ (14π., 11ριμπ.), καθώς και ο Γουντς με 12 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ από 10 πρόσθεσαν οι Λιακόπουλος, Κακιούζης (7ριμπ.).
Από πλευράς Πατρινών ξεχώρισε ο Γουίλσον με 15 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ 13 με 5, αντίστοιχα είχε ο Μπολντς.
Μ' αυτή τη νίκη, η ομάδα των βορείων προαστίων απομακρύνθηκε κατά πολύ από τη γραμμή υποβιβασμού και απέκτησε πλεονέκτημα απέναντι στις ομάδες που έχουν τον ίδιο στόχο.

Αν και αμφότερες οι ομάδες είχαν πολύ άσχημα ποσοστά από το τρίποντο (6/21, 4/22) οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι κοντά στο καλάθι (21/43) και έφτασαν στην επικράτηση.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το ματς κι έδειξαν εξ αρχής τις προθέσεις τους, με το επιμέρους σκορ (21-10) να αποδεικνύει του λόγου το αληθές. Οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν την άμυνά τους στην δεύτερη περίοδο, περιορίζοντας τη Νέα Κηφισιά στους 11 πόντους, με το ημίχρονο να κλείνει στο 32-26 και να δίνει ελπίδες στην ομάδα του Νίκου Βετούλα για κάτι καλύτερο.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι με μπροστάρη τον Κακιούζη που σημείωσε τους 8 από τους 10 πόντους του στην γ' περίοδο έτρεξαν επιμέρους σκορ 20-11 έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη και στην τέταρτη και τελευταία περίοδο απλά χαλάρωσαν λίγο την άμυνά τους, όχι όμως τόσο, ώστε να δώσουν δικαίωμα στους Αχαιούς να ελπίζουν για νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-10, 32-26, 52-37, 72-54

ΑΕΝΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 6, Λιακόπουλος 10 (1), Κρόκερ 14 (2), Κομποδιέτας, Σιούτης 3 (1), Γκάρετ 9, Γουντς 12, Τσαλδάρης 6, Αντεγκμπόγιε, Κακιούζης 10, Μπάρλος 2.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Νίκος Βετούλας): Χιλ, Αργυρόπουλος 5 (1), Ντάνιελ 5, Ουίλσον 15 (3), Λιανός, Πέτροβιτς, Πελεκούδας 6, Μολφέτας 2, Νιφόρας 2, Τρεπάλοβατς 4, Χοτ 2, Μπολντς