Κυριακή, 17 Νοεμβρίου 2013

Ο Ικαρος είχε Ασκα, ποσοστά και πέντε «διψήφιους»

Ο Ικαρος είχε Ασκα, ποσοστά και πέντε «διψήφιους»Με ηγέτη τον Ασκα των 27 πόντων και δη των 12 στα 14 δίποντα και με συμπαραστάτες τους Γκόβενς, Γκαγκαλούδη, Στρναντ και Μπεκ που πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων, ο Ικαρος ξεπέρασε άνετα με 89-73 το εμπόδιο του ΚΑΟΔ.

Οι γηπεδούχοι ήταν φύσει αδύνατον να χάσουν αυτό το ματς. Με 24 στα 39 δίποντα, όπερ σημαίνει 62% ποσοστό και 45% στα τρίποντα σε συνδυασμό με τις 22 ασίστ, οι Χαλκιδαίοι ήταν πολύ λογικό να ξεπεράσουν το εμπόδιο του ΚΑΟΔ που από στατιστικής πλευράς υπερτερούσε στα ριμπάουντ, όμως ήταν εξαιρετικά άστοχος στις βολές (8/17).

Εξαιρετικό ξεκίνημα έκανε στο ματς ο Ικαρος. Οι οικοδεσπότες μπήκαν δυνατά και με καλή άμυνα κατάφεραν στο 3' να βρεθούν μπροστά στο σκορ με 8-2 επί του ΚΑΟΔ. Οι Δραμινοί, όμως, δεν το έβαλαν κάτω. Αντέδρασαν με αποτέλεσμα στο 6' όχι μόνο να ΄χουν ισοφαρίσει, αλλά να είναι και +3, όπερ σημαίνει 11-14. Ετσι το πρώτο δεκάλεπτο παρέμεινε μοιρασμένο με αποτέλεσμα να κλείσει με 20-18 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, τα δεδομένα άλλαξαν. Ο Ικαρος μπήκε με αποφασιστικότητα. Επαιξε καλή άμυνα, έβγαλε συστήματα στην επίθεση και έφθασε εν τέλει στο 28-18 στο 15' με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ασκα, ο οποίος στο α' ημίχρονο έκανε πάρτι. Δεν έχασε λεπτό, πέτυχε 19 πόντους και ήταν σχεδόν αλάνθαστος. Και το λέμε αυτό διότι είχε οκτώ στα εννέα δίποντα και τρεις στις τρεις βολές. Και πάλι, όμως, ο ΚΑΟΔ βρήκε λύσεις και δυο λεπτά πριν το τέλος κατάφερε να ισοφαρίσει σε 28-28 με τον Βον που σε εκείνο το χρονικό σημείο έφθασε τους 10 πόντους και συνιστούσε τη μοναδική ασφαλή επιθετική επιλογή των φιλοξενούμενων. Με Ασκα και Γκόβενς, όμως, να σημειώνουν 11 πόντους, ο Ικαρος κατάφερε και πάλι να ξεφύγει φθάνοντας στο 39-28.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Ικαρος ξέφευγε με σκόρερ πλην του Ασκα και τους Γκαγκαλούδη και Μπεκ που έφθασαν σε εκείνο το χρονικό σημείο τους 10 και 13 πόντους αντίστοιχα, όμως ο ΚΑΟΔ με τους Βον, Μάρκοβιτς και Τζόουνς που είχαν διψήφιο αριθμό πόντων με αποτέλεσμα τρία λεπτά πριν το τέλος το σκορ να είναι στο 50-48.

Στο τελευταίο τρίλεπτο, όμως, τα δεδομένα άλλαξαν, αφού ο Ικαρος έβγαλε συστήματα στην επίθεση φθάνοντας έτσι με τη λήξη του στο 62-53 και αφού στο 29' είχε καταφέρει να φθάσει τη διαφορά στο peak της με 62-51.

Στο 4ο δεκάλεπτο, τα δεδομένα δεν άλλαξαν. Ο ΚΑΟΔ ναι μεν προσπαθούσε, όμως ο Ικαρος δεν χαλάρωνε παρά τη διαφορά. Συν τοις άλλοις, οι Χαλκιδαίοι έβρισκαν σκορ και από 5ο παίκτη και δη τον Στρναντ με αποτέλεσμα οι οικοδεσπότες να αυξήσουν και άλλο τη διαφορά και να φθάσουν στην άνετη επικράτηση με 89-73 επί των Δραμινών.
Τα δεκάλεπτα: 20-18, 39-33, 62-53, 89-73.

Ίκαρος Χαλκίδας (Καλαφατάκης): Στραντ 14(4), Γκόβενς 12(2), Παπανικολόπουλος 3(1), Άσκα 27, Μανωλόπουλος, Σάτον 3, Γκαγκαλούδης 16(2), Τολιόπουλος 1, Μπεκ 13(1), Περσίδης.

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 2, Τσόβιτς 2, Τζόουνς 19(2), Βον 9(1), Μπράουν 9(1), Βον 16, Μάρκοβιτς 16(2), Σπυριδωνίδης 1, Μπάβτσιτς 2, Ζάρας 4, Μπένας 2.