Δευτέρα, 11 Νοεμβρίου 2013

«Πράσινος» περίπατος στην Κηφισιά

Ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα από το «Ζηρίνειο» επικρατώντας της Κηφισιάς με 88-05. Οι «πράσινοι» ήταν τα αφεντικά του αγώνα από την αρχή ως το τέλος και με «όπλο» τους την ευστοχία στα σουτ τριών πόντων (15/27) έφτασαν σε μια άνετη νίκη.

Ο Ραμέλ Κάρι ήταν ο κορυφαίος του «τριφυλλιού» ενώ ο Τζέιμς Γκιστ ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο. Από πλευράς γηπεδούχων ξεχώρισαν οι Κρόκερ και Βασίλιεβιτς.

«Χτυπώντας» έξω από τη γραμμή των 6,75μ. ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και ουσιαστικά «καθάρισε» την υπόθεση νίκη. Με 3/3 τρίποντα του Γκιστ και συνολικά 6/8 στο πρώτο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» έχτισε μια διαφορά που στο 10’ έφτασε στους 18 πόντους (10-28).

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε πολύ στη δεύτερη περίοδο. Ναι μεν η Κηφισιά βελτιώθηκε κάπως επιθετικά (σκόραρε 17 πόντους), ωστόσο ο Παναθηναϊκός διατηρούσε τα ηνία και  ένα ασφαλές προβάδισμα. Στο 17’ η διαφορά ανήλθε στους 22 πόντους (19-41) με ένα τρίποντο του Αντώνη Φώτση, πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου με το σκορ στο 45-27.

Με την άμυνα ζώνης του Ηλία Παπαθεοδώρου να αποδίδει προσωρινά καρπούς και ένα σερί 10-2 οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το 53-27 του 22’ στο 55-37 του 25’. Κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση του Παναθηναϊκού που έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 67-42! Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τις δύο ομάδες να παίζουν ελεύθερο μπάσκετ. Ο Αργύρης Πεδουλάκης έριξε στη μάχη και τον Πινγκ Σανγκ ο οποίος γνώρισε ξανά την αποθέωση.

Τα δεκάλεπτα: 10-28, 27-45, 42-67, 65-88

ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 13, Λιακόπουλος 7, Διαμαντόπουλος 2, Κρόκερ 20, Σιούτης 3, Γκάρετ 2, Γουντς 7, Αντεγκμπόγιε 4, Μπάρλος 7

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Μπράμος 3, Κάρι 18, Φώτσης 6, Ούκιτς 9, Λάσμε 5, Μαυροκεφαλίδης 9, Διαμαντίδης 7, Γκιστ 14, Παππάς 9, Γιάνκοβιτς 3, Ματσιούλις 5.