Πέμπτη, 7 Νοεμβρίου 2013

Πάλεψε... αλλά "λύγισε" στο τέλος

Πάλεψε... αλλά \Ο Πανιώνιος δεν τα κατάφερε στην Τουρκία κόντρα στην Μπεσίκτας και ηττήθηκε με 71-57 στην τέταρτη αγωνιστική του Eurocup.

Οι "κυανέρυθροι" ήταν τρεις πόντους πίσω στο σκορ πέντε λεπτά πριν από το τέλος του παιχνιδιού, αλλά οι γηπεδούχοι με ένα ξέσπασμα κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη και να συνεχίσουν να... βλέπουν την πρώτη θέση του ομίλου.

Oι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπορεί να μην ξεκίνησαν καλά στο πρώτο δεκάλεπτο και να βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 21-15, στη συνέχεια όμως κατάφεραν να ισορροπήσουν τον αγώνα χάρη στην εξαιρετική τους άμυνα και να βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής από τους Τούρκους (48-47) ακριβώς με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο όμως οι γηπεδούχοι πήραν ξανά τον έλεγχο του ρυθμού και με ένα 7-2 στο τέλος διαμόρφωσαν το 60-53 σε 67-55 τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι. Ο Ντορόν Πέρκινς έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά στον Πανιώνιο έχοντας 2ο πόντους με 6/10δ, 1/2τρ, 5/6β, 4 ριμπαόυντς, 3 κλεψίματα, 3 ασσίστ και 3 λάθη σε 28 λεπτά συμμετοχής.
Οι ΜακΚόλουμ (22π με 8/16δ, 1/3τρ, 3/5β) και Μίλμπουρν (14π με 3/6δ, 2/3τρ, 2/2β) ξεχώρισαν από την ελληνική ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 36-31, 48-47, 71-57.

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Καντεμίρ):
Αγκμούρ, Γκιουλέρ 6, Λόφτον 12, Μπρόκχοφ, , Ρούζιτς 2, Πέρκινς 20 (1), Μπούκμαν 14 (1), Σιρίν, Άιβερσον 9 Τοπούλογλου 8 (1).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 22 (1), Σταματής, Μοτσενίγκος, Ντούβνιακ, Κάρτερ 6 (2), Μίλμπουρν 14 (2), Σκορδίλης, Καββαδάς 2, Λάνγκφορντ 8, Σίμτσακ, Κυρίτσης 5, Σαλούστρος.