Τετάρτη, 6 Νοεμβρίου 2013

Στο ρελαντί ο Παναθηναϊκός

Με… σβηστές μηχανές και τη σκέψη στο μεθαυριανό ματς με τη Λοκομοτίβ Κούμπαν στο Ηράκλειο, ο Παναθηναϊκός συνέτριψε με 93-72 τον ΚΑΟΔ στο ΟΑΚΑ. Πέντε παίκτες του «τριφυλλιού» (Λάσμε, Γκιστ, Παππάς, Γιάνκοβιτς, Φώτσης) πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων!

Από το ξεκίνημα φάνηκε πως το ματς θα είναι ελεύθερο. Ο Παναθηναϊκός δεν είχε λόγο να ζοριστεί και να… σκιστεί στην άμυνα, αφού έχει ματς την Πέμπτη στην Κρήτη, ενώ ο ΚΑΟΔ γνωρίζοντας εκ προοιμίου  τη μοίρα του μπήκε στο παρκέ του ΟΑΚΑ για να διασκεδάσει την εμφάνισή του.

Έτσι, οι λιγοστοί φίλαθλοι του «τριφυλλιού» που βρέθηκαν στις εξέδρες του κλειστού των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων είχαν την ευκαιρία να δουν πλούσιο θέαμα. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 35-20, ενώ το ημίχρονο με 56-39.

Ο Αργύρης Πεδουλάκης χρησιμοποίησε από το πρώτο μέρος όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του εξαιρουμένου του Πινγκ Σανγκ και συμπεριλαμβανομένου του Γιώργου Αποστολίδη, ο οποίος
πραγματοποίησε το επίσημο ντεμπούτο του με την πράσινη φανέλα.

Ο Κινέζος σέντερ μπήκε στο παρκέ στο 32’ γνωρίζοντας την αποθέωση από τους οπαδούς του «τριφυλλιού»! Η εικόνα του αγώνα παρέμεινε ίδια στην επανάληψη, με τους γηπεδούχους να προσφέρουν θέαμα και να φτάνουν στη νίκη με το εκκωφαντικό 93-72.

Διαιτητές: Μπήτης, Παφίλης, Ντάβαρης

Τα δεκάλεπτα: 35-20, 56-39, 79-56, 93-72

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 6, Φώτσης 13, Ούκιτς 5 (5α), Λάσμε 16, Μαυροκεφαλίδης 9 (9ρ), Διαμαντίδης 3 (8α), Γκιστ 10, Παππάς 10, Γιάνκοβιτς 10, Σανγκ, Ματσιούλις 8, Αποστολίδης 3

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Τσόβιτς 4, Τζόουνς 11, Μπράουν 9, Βον 13, Μάρκοβιτς 7, Σπυριδωνίδης 3, Μπάβτσιτς 5, Ζάρας 8, Μπένας 12, Κολοβής