Δευτέρα, 18 Νοεμβρίου 2013

Κατοστάρα στο Ρέθυμνο

Έχοντας σε μεγάλη ημέρα τον Στράτο Περπέρογλου ο Ολυμπιακός συνέχισε το αήττητο του σερί σε Ελλάδα και Ευρώπη αφού επικράτησε εκτός έδρας με 103-79 του «μαχητικού» Ρεθύμνου.

Άξιος συμπαραστάτης του Έλληνα φόργουορντ ήταν ο Μπρέντ Πέτγουει ο οποίος επέστρεψε  αυτή τη φορά ως αντίπαλος στο «Μελίνα Μερκούρη» που μεγαλούργησε τα προηγούμενα δύο χρόνια με τη φανέλα του Ρεθύμνου. Στην αντίπερα όχθη για τους Κρητικούς ο Γκάμπριελ δεν μπόρεσε να αποτρέψει την ήττα για την ομάδα του.

Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκαν δυνατά στον αγώνα δείχνοντας ποιος είναι το φαβορί του αγώνα. Μάλιστα με τρίποντο του Μπρέντ Πέτγουει , ο οποίος γύρισε για πρώτη φορά ως αντίπαλος του Ρεθύμνου με το οποίο αγωνίστηκε για δύο χρόνια, η διαφορά πήγε στο +11(2-13) πέντε λεπτά πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια η διαφορά ξέφυγε αφού με δίποντο του Στράτου Περπέρογλου δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου έκανε το  4-19.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο με τους παίκτες  του Ολυμπιακού να παίζουν εξαιρετική άμυνα «αφοπλίζοντας» τα αστέρια του Ρεθύμνου και με τον Έισι Λο να κάνει το 19-30 με λει απ  στο 14΄. Στην αντίπερα όχθη το Ρέθυμνο δεν μπορούσε να βρει ρυθμό μένοντας μακριά από τον καλό του εαυτό που έχει δείξει στα εντός έδρας παιχνίδια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι αποτελεσματικός τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Μάλιστα με δίποντου του Γιώργου Πρίντεζη οι Πειραιώτες πήγαν τη διαφορά στο +20(33-53) εννιά λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Έλληνας φόργουορντ μάλιστα με δύο εύστοχες βολές έκανε το 40-60 στο 26΄.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Κρητικοί προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά και με δίποντο του Γκάμπριελ έκαναν το 60-83 έξι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα..Όμως η απάντηση ήταν άμεση και με δίποντο του Γιώργου Πρίντεζη έκανε το 60-85, ενώ στη συνέχεια ο Δημήτρης Κατσίβελης με δίποντο ύστερα από ασίστ του Ματ Λοτζέσκι έκανε το 60-87 πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα δίνοντας τη νίκη στους «ερυθρόλευκους».

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-23, 33-51, 54-79, 79-103

ΡΕΘΥΜΝΟ (Γιαπλές): Χάρτ 8,  Καλλινικίδης , Κουμπούρας 2, Αγγελόπουλος 5, Ραιτ  10 (2), Καλαμπόκης 6, Κανονίδης , Σίνης 7 (1), Λάτοβιτς 9 (1), Αλεξάντερ 8, Άρμπετ 8 (2), Γκάμπριελ 16 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ(Μπαρτζώκας): Πέτγουει 13 (2), Λο 11 (1), Ντάνστον 9, Σπανούλης 5 (1τριπ. 9 ασιστ), Περπέρογλου 20 (2), Σλούκας 4, Λοτζέσκι 10 (1τριπ., 5 ασιστ), Μπέγκιτς 10, Πρίντεζης 11 (1), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 2 , Κατσίβελης 6