Σάββατο, 16 Νοεμβρίου 2013

Έσπασε το... ρόδι ο Κολοσσός

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Κολοσσός στην Ρόδο επικρατώντας των Τρικάλων με 76-72.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 15-7 στο έκτο λεπτό ενώ με ένα επιμέρους σκορ 15-5 έφτασαν την διαφορά στους 18 πόντους (30-12) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Οι Ροδίες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στην δεύτερη περίοδο μιας και προηγήθηκαν με 45-32 στο 16ο λεπτό και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +15 (52-37), δείχνοντας ότι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν σημάδια αντίδρασης ούτε στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου όταν ο Κολοσσός προηγήθηκε με 60-49 στο 25ο λεπτό αλλά και με 63-53 στο 30ο. Όμως τα Τρίκαλα έκαναν την αντεπίθεση τους στο τελευταίο δεκάλεπτο και με ένα σερί 7-0 μείωσαν σε 63-60 στο 33ο λεπτό. Άμεση απάντηση από τον Κολοσσό και 67-60 στο 35ο, αλλά οι φιλοξενούμενοι και πάλι επέστρεψαν και ισοφάρισαν σε 67-67 στο 36ο λεπτό. Μάλιστα προηγήθηκαν με 67-70, δύο λεπτά πριν το φινάλε.

Κάπου εκεί όμως ο Κολοσσός έδειξε ψυχραιμία, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των Τρικάλων ώστε να προηγηθεί με 73-70 μετά από βολές του Τσάμη, 36 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να… επιστρέψουν και ο Κολοσσός πήρε την νίκη με 76-72. Τα δεκάλεπτα: 30-12, 52-37, 63-53,76-72.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 10 (2),Γεωργαλής 7 (1),Κόμμας 10 (2),Σμιθ 6, Στεφανίδης 9 (1),Σίμπσον 2,Τσάμης 17 (2), Προύιτ 1, Όσμπι 14.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης: Έβανς 14 (2),Περούνιτσιτς 3 (1), Γιούιν 14, Γιαννακίδης 3 (1),Πέτροβιτς 8 (2), Γκρέιντζερ 17 (1), Δεληγιάννης6, Ματαλόν 4, Φούντας, Νικολόπουλος, Μουτακαμπίρ 3.