Πέμπτη, 14 Νοεμβρίου 2013

«Πάγωσε» στη Ρωσία ο ΠΑΟΚ!

«Πάγωσε» στη Ρωσία ο ΠΑΟΚ!  Μία από τις πιο βαριές Ευρωπαϊκές του ήττες γνώρισε ο ΠΑΟΚ στο Νιζνί Νόβγκοροντ, καθώς ηττήθηκε από την ομώνυμη ρωσική ομάδα με το βαρύ 87-53 έπειτα από... αγωνιστική κατάρρευση στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου βρέθηκαν από νωρίς οπίσω στο σκορ με διψήφιο αριθμό πόντων, κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά, όμως στην τελευταία περίοδο δέχθηκαν 32 πόντους και ουσιαστικά εγκατέλειψαν κάθε προσπάθεια ανατροπής του σκηνικού.

Ήδη από το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα η Νιζνί είχε πάρει προβάδισμα με 10-0 με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να κλείσει τη διαφορά, αλλά αυτή να διατηρείται σταθερά πάνω από τους επτά πόντους. Η Νιζνί συντηρούσε τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας ενώ έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 37-30.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει στο δεύτερο μέρος και στο 25' με τρίποντο του Λεωνίδα Κασελάκη μείωσε σε 43-37 δείχνοντας πως μπαίνει στον ρυθμό του αγώνα. Στην επόμενη φάση ωστόσο ο Κούπερ χρεώθηκε με τεχνική ποινή και οι Ρώσοι κατάφεραν με βολές να φτάσουν πολύ γρήγορα τη διαφορά στο +12 (49-37) με τον ΠΑΟΚ στη συνέχεια να μην έχει τρόπο αντίδρασης.

Η διαφορά συνεχώς ανέβαινε και στο 37' οι Ρώσοι την έφτασαν στη μεγαλύτερη τιμή της, στο +34 (84-50). Αυτή ήταν και η διαφορά του τελικού σκορ που βρήκε τον ΠΑΟΚ να χάνει με 87-53.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 37-30, 55-40, 87-53

ΝΙΖΝΙ ΝΟΒΓΚΟΡΟΝΤ (Λούκιτς): Μπαμπούριν 2, Μπάμπιτ 4, Μπρέζετς 10, Ιβλεφ 3, Αντόνοφ 9 (1), Κβοστόφ 12 (1), Γκουμπάνοφ 3 (1), Πανίν 14 (4), Τόμπστον 15 (1), Σαβέλιεφ 2, Πολ, Γκολοβίν 13 (1).

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 2, Τσόχλας 6, Κούπερ 7 (1), Χαραλαμπίδης 8, Βουτσίτσεβιτς, Τσαιρέλης 13, Δέδας, Μαργαρίτης 6, Καλλές 1, Μπόγρης 5, Κασελάκης 3 (1), Λιάπης 3.