Παρασκευή, 1 Νοεμβρίου 2013

ΠΑΟΚ: Έχασε την ευκαιρία

Μία πολύ μεγάλη ευκαιρία για να συνεχίσει το αήττητο σερί του έχασε ο ΠΑΟΚ, που παρά το γεγονός ότι είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε ακόμη και με διαφορά 23 πόντων (44-21), ηττήθηκε από την TED Ankara στο PAOK Sports Arena με 75-77.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του ΠΑΟΚ στο Eurocup, αλλά και η πρώτη απώλεια της ομάδας μετά από πέντε συνεχόμενες νίκες.

Ο ΠΑΟΚ ήταν καταιγιστικός στο πρώτο ημίχρονο και ιδιαίτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Όπου με το παιχνίδι του καθήλωσε τον αντίπαλο. Ο ΠΑΟΚ πέτυχε 31 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε 31-19, ενώ αύξησε ακόμη περισσότερο την διαφορά στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (35-19) και την έφτασε στους 23 πόντους (44-21) λίγο μετά το 15ο λεπτό του αγώνα. Η TED Ankara απλά μείωσε την διαφορά στους 16 (48-32) στη λήξη του ημιχρόνου.

Ίδο σκηνικό και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τον ΠΑΟΚ να ξεκινά με σερί 4-0 και να στέλνει την διαφορά ξανά στους 20 (52-32), αλλά να κολλά από εκείνο το σημείο και μετά. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν αρχικά με σερί 0-10 και μείωσαν 52-42, στο τέλος της τρίτης περιόδου το σκορ ήταν 61-52 και με συνολικό σερί 9-35, η διαφορά από το +20 για τον ΠΑΟΚ, πήγε στο -6 (61-67).

Με καλάθια των Μπόγρη, Χαραλαμπίδη και τρίποντο του Μαργαρίτη, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε 67-67, βρέθηκε όμως ξανά στο -5 (69-74) με καλάθια των κορυφαίων της TED Ankara, Tucker και Golubovic, αλλά δεν παράτησε το ματς. Ο D.J. Cooper πέτυχε το μοναδικό του καλάθι με τρίποντο και μείωσε στους 2 (75-77), ενώ ο αμερικανός γκαρντ βρέθηκε με την μπάλα στα χέρια και τελείως αιφνιδιαστικά από λάθος των φιλοξενούμενων στο τελευταίο δευτερόλεπτο, αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχο.

Τα δεκάλεπτα: 31-19, 48-32, 61-52, 75-77

ΠΑΟΚ: Payne 4, Cooper 3 (1), Χαραλαμπίδης 20 (3), Τσόχλας 8 (2), Vucicevic, Τσαϊρέλης 10, Δέδας, Μαργαρίτης 5 (1), Καλλές 4, Μπόγρης 17, Κασελάκης 4.

TED Ankara: Kavaklioglu 7 (1), Candan 11 (1), Erdeniz 2, Plisnic 2, Valters 9 (1), Golubovic 23, Tucker 19 (3), Kamer, Ozkan 4, Baygol.