Κυριακή, 24 Νοεμβρίου 2013

Εύκολα τα Τρίκαλα 87-76 τον ΠΑΟΚ

Τα Τρίκαλα πήραν μία επιβλητική νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ, επικρατώντας με 87-76 με την διαφορά να φτάνει ακόμα και στους 22 πόντους, με τους φιλοξενούμενους να είναι επηρεασμένοι από τα κουραστικά ταξίδια τους στην Ευρώπη.

Τα Τρίκαλα μπήκαν δυνατά και αιφνιδίασαν τον ΠΑΟΚ, όταν προηγήθηκαν με 6-0 στο δεύτερο λεπτό αλλά και με 13-2 στο πέμπτο λεπτό. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου προσπάθησαν να συνέλθουν από το αρχικό σοκ και μείωσαν σε 16-10 πριν το 18-11 του δέκατου λεπτού.

Οι γηπεδούχοι όμως συνέχισαν να είναι μπροστά στο σκορ και γρήγορα η διαφορά έφτασε πάλι στους δέκα πόντους (26-16) στο 12ο λεπτό. Ο ΠΑΟΚ με ένα σερί 8-0 κατάφερε να μειώσει σε απόσταση… αναπνοής (32-30) στο 17ολεπτό αλλά και πάλι τα Τρίκαλα με ένα επιμέρους σερί 13-2 στο τελευταίο τρίλεπτο προηγήθηκαν με 13 πόντους (45-32).
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να απειλήσει σε κανένα σημείο, πλησίασε μέχρι τους εννέα πόντους (51-42) στο 25ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο. Με ένα σερί 11-0 προηγήθηκαν με 22 πόντους (64-42) στο 29ο λεπτό και όλα έδειχναν ότι θα έφταναν στην νίκη ευκολότερα απ’ ότι θα περίμεναν με το σκορ στο 66-45 στο 30ο λεπτό.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να… καλύψει την διαφορά και ως έναν βαθμό το κατάφερε με το τελικό 87-76.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 45-32, 66-45, 87-76.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Έβανς 11, Περούνιτσιτς 3 (1), Γιούιν 22 (12ρ.), Γιαννακίδης 8, Πέτροβιτς 11 (2),Γκρέιντζερ 21 (1), Δεληγιάννης 3, Ματαλόν 6, Φούντας, Νικολόπουλος, Μουτακαμπίρ 2.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 4, Κούπερ 7 (1),Χαραλαμπίδης 13 (3), Τσόχλας 8 (2), Βουτσίτσεβιτς, Τσαιρέλης 10, Δέδας 9 (3), Μαργαρίτης 17, Μπόγρης 8, Κασελάκης, Λιάπης.